Új utakon Zrínyi Miklós mesteredző?!
Zrínyi Miklós mesteredző az év elején lemondott a szövetségi kapitányi posztról. Utána csend, majd mostanában feltűnnek versenyzői a Zrínyi Miklós Kick-boksz Akadémia színeiben.
-Hogyan indult be az akadémia, hogy áll a tervek megvalósítása?
- Úgy állapodtunk meg Dancsó Zoliékkal, hogy fokozatosan átadom majd a helyemet, hiszen az utóbbi években is sokat segítettek az utánpótlás válogatottnál, ezért gondoltam, hogy eljött az ideje a váltásnak, a frissítésnek. Ez nem azt jelenti, hogy elfáradtam volna, de lehetőséget kell adni a fiataloknak, nem beszélve arról, hogy korban közelebb állnak a mostani válogatottakhoz, hamarabb áthidalják a korosztályból adódó problémákat.
Az akadémiával a következő a helyzet. Azért indítottunk Budapesten képzést, mert kicsit furcsán, az Esztergomi Kick-boksz SE kihelyezett tagozataként működtünk Budapesten, s most ott is viszonylag sok a versenyző, s ezért döntöttünk arról, hogy egy új egyesületet hozunk létre. A névválasztás Hirsch Viktor ötlete volt; először ódzkodtam ugyan tőle, de aztán úgy véltük, tettünk annyit az elmúlt évtizedekben,az elődöket és az én munkásságomat is tekintve, hogy ezen a néven dolgozzunk.
- Kik a munkatársai az akadémia keretében?
- Hirsch Viktor az edzőkollégám, Kis Orsi a marketinges, Gremen Petra viszi az óvodásokat és besegít Rizmayer Norbert. Egyesületünk elnöke Dr. Kecskeméti László, aki edzésre is jár.
- Hány csoportban folyik az oktatás?
- Dolgozik az óvodás csoport, egy „hobby csoport”, egy „szülői munkaközösség” csoportja,az utánpótlás csoport és a felnőtt csoport. Így dolgozunk hétfőn, szerdán, pénteken én tartok edzést, kedden, csütörtökön Viktor, és tartunk edzést délelőtt és délután. 15 órakor kezdődik a versenyzők edzése, mert oda tudnak érni a tanulók is.
- Úgy hallottam, hogy új helyre kellett közben költözködni…
- Igen, a Váczi út 19-be, a Lehel csarnok mellett, a régi Sporttemplomban, most újítgatják fel. Nem örültem neki, mert volt, akit így elvesztettünk. Ez egy légterű terület, de azért rajta vagyunk, hogy némi elkülönítés azért legyen. Még keresünk Budapesten edzési lehetőségeket, szeretnénk kiterjeszteni működésünket nagyobb területre. Megtaláltam a leendő edzőket is, akik edzői végzettséggel rendelkeznek, illetve akik a közeljövőben kerülnek beiskolázásra, edzőként vagy a Testnevelési Egyetemen. A jövő majd eldönti, hogy mennyire életképes a formáció, de úgy gondolom, jó úton haladunk.
- Az akadémia elnevezés egy magasabb, felső szintű oktatást feltételez. Hova tart a light-contact, változtat e valamit a szakmai metóduson – amellett, hogy egy edzőnek mindig meg kell újulnia?
- Ez a megújulás?.. Nincs új a nap alatt! A közelmúlt versenyeit elemezve úgy látom, hogy továbbra is jelen van a hagyományos light-contact, ami jól működik jelen pillanatban is, viszont számolni kell a point-fightingosok megjelenésével a light-contactban, egy teljesen más stílussal. Azazhogy…ez egy kicsit hasonlít arra a stílusra, amit akkor csináltunk, amikor a lightosok elindultak semi-contactban is. Az a nagy nemzedék, a régi társaság küzdött hasonlóan. Most elővettük a régi edzésterveket, „leporolgattuk” , s ebből néhány dolgot elővéve, kicsit kombinálva a kettőt, eredményes lesz. Magában egyik light stílus sem az igazi véleményem szerint, a kettőt kell összehozni. s majd meglátjuk, mi sül ki belőle.
- A kick-light új szabályrendszer, ott is ezt régi trendet veszi elő? Régen nem volt kick-light…
- Valóban nem volt, de nálam ez ugyanolyan cselekvést igényel, Akik gyorsak, robbanékonyak, még előnyt élveznek, főleg a felnőtt korosztálynál, a 8 x 8 méteres küzdőtér elég nagy ahhoz, hogy akik jól tudnak rajta mozogni, ki tudják mozogni a darálósabb stílusú ellenfeleket. Így a robbanékonyságot még jobban kell fejleszteni, nagyobb hangsúlyt fektetni rá, valamint ugyanígy odafigyelni a talajon való mozgásra. Ehhez jó kondíció kell, de a magyar versenyzőknek ezzel sosem volt problémája.
- Végezetül a műhelymunka gyakran kevésbé látványos tevékenysége mellett lesz e valaki Zrínyi féle „huszárvágás2?
- Bízom benne, hogy a magyar light-contact visszaszerzi azt a hegemóniát, ami korábban a erre a szabályrendszerre jellemző volt, hiszen a kapitányságom huszonhat évét túlnyomó rész ez jellemezte. Meg fogjuk találni ezeket a módszereket, de ez már inkább Dancsó Zoltán és Olasz Attila feladata lesz. Azért érdekes, hogy kicsit más dolgokkal szerettem volna most foglakozni, de az újdonság varázsa most engem is megfogott, mozgat.