TEK Küzdősport gála: Dübörgött a ring
Hagyomány, hogy a rendészeti testületek tagjai a különböző küzdősport irányzatokban és szabályrendszerben is kipróbálják magukat. Az ok egyszerű:a mindennapi munkatevékenység kisebb-nagyobb mértékben kapcsolódik küzdősportokhoz.
Így történt ez most is, hiszen három ring és hat tatami küzdőtér működött folyamatosan a SZIMA rendezvény csarnokban.. Természetesen a versenyek lebonyolításból oroszlánrészt vállaltak a sportági szakszövetségek is, hiszen az induló versenyzők egyben a Ő sportolóik is.
A kick-box irányzat kedvelői ezúttal a K-1 szabályrendszer versenyeit tekinthették meg. A korábbi évekhez képest javult a ringes színvonal, egre kevesebb az olyan versenyző, akit a főnöke küld kötelező jelleggel a „darálóba” felelőtlenül.
Az idei gála mégsem a bajnoki címek eldöntése miatt marad emlékezetes, hanem a verseny gálaműsora miatt. A Magyarország - Kína K-1 csapattalálkozó nagyon jó mérkőzéseket hozott. A kínai különleges erők kiképző főnöksége olyan sportolókat hozott Kínából, akik, bár idegen volt számukra a K-1 szabályrendszer, igen csak odatették magukat a ringben, agresszív küzdelem felfogást produkálva. A küzdelmeket nem sportversenynek, inkább harcnak fogták fel, néha túlzott vehemenciával. Így akadtak nem csoda,hogy a négy csapatmérkőzésből kettő idő előtt ért véget.
Az gála első mérkőzést Petrina Pál vívta k-1 60 kg-ban a kínai Shi Ji Hu-val. A kínai fiú az elején nekiesett Palinak, aki átvészelte ezt a magyar szemnek szokatlan támadássorozatot. Ezzel együtt a kínai fiú elvitte a menetet. A második menetben a kínai kifulladt, Perina beleerősített,így csökkent a különbség.
A harmadik menet végén megfordult a”trend” és Petrina támadott. Ha még lett volna még fél perc, akkor a mérleg nyelve is magyar fiú felé billenhetett volna, de így is megállta a helyét, amit a szoros, 2:1 arányú pontozásos vereség is jelzett. Méltán kapta meg a hálás közönség tapsát.
A második mérkőzés talán az egész nap legizgalmasabb összecsapását hozta. Benedek Zsolt (Békés megyei Katasztrófavédelem) majd egy éves kihagyás után lépett a ringbe. Ellenfele a kínai Feng Xing Li volt. Látványos, őszinte küzdelem jellemezte a mérkőzést már az első pillanattól, két jól felkészített versenyző csapott össze. Benedek Zsolt többet talált, jól használta rúgástechnikáját, és az erejét is jól osztotta be. Megérdemelten nyert a közönség tombolása közepette 3:0 arányban. Ezzel egyenlített a magyar válogatott.
A harmadik mérkőzésen pedig ismét a magyar versenyző győzött. Szabó László (készenléti rendőrség) az utálatos stílusú Cui Fei-t kapta. Itt ütközött ki legjobban, hogy a kínaiak inkább egy sok birkózó elemet tartalmazó szabályrendszerhez tartoznak:Főképen a mérkőzés elején a kínai fiú egyszerűen felemelte és ledobta Szabó Lacit. Sok dulakodás is tarkította a küzdelmet. A harmadik menet elején, döntetlen állásnál megsérült a kínai versenyző sípcsontja, és a versenyorvos – a kínaiak tiltakozása ellenére – nem engedte tovább a mérkőzést, így technikai K.O.-val győzött a magyar versenyző, aki csakúgy, mint Petrina Pál és Benedek Zsolt- a Békéscsabai Lakótelepi SE-Energy Gym tagja és edzőjük Hricsovinyi Károly. Kár, hogy nem ment végig a mérkőzés, mert az ilyen szoros mérkőzés akkor igazán jó, ha a ringben, versenyzéssel dől el.
Az utolsó mérkőzésre a veterán TEK versenyző, Török Imre állt ki a kínai ellenében. Imre igazán nem érezte ezt a mérkőzést, sokat dulakodott, inkább a kínai Man Jiang Gang talált és ért el pontokat. A második menet elején aztán véget ért a küzdelem. A kínai egy hatalmas köríves fejrúgást vitt be fejre , s ez a mérkőzés végét jelentette, K.O.! kínai győzelem. Így Magyarország – Kína csapattalálkozó igazságos, 2:2 arányú döntetlenre végződött.,
A TEK gála keretében életmű díj elismerések átadására is sor került. Shihan Furkó Kálmán a kyokushin karate, Antal János a shotokan karate , Kelemen Isván a Ju-jitsu , Kecskés Sándor shotokan karate, Gyebnár Ferenc, Judo, karate, ju-jitsu, mellett kick-box sportemberek is elismerést kaptak. Galambos Péter, mint az All-Style Karate egyik meghatározó megalapítója a (néhai Koncz Jánossal,) Katona Attila a full-contact válogatott szövetségi kapitánya a K-1 versenyek elterjesztéséért, Rehák György pedig a hazai thai-boksz sikertörténetéért kapott életmű díjat.
- Váratlan volt, nem számítottam rá. Ezeket az életmű díjakat általában azoknak szokták adni, akik pályájuk végén, vagy közvetlenül annak befejezése előtt állnak. Én még koránt sem érzem így, ezért úgy értékelem, hogy ez az elismerés inkább az egész sportágunknak szóló gesztus, kétségtelen, hogy én vagyok a legrégebben benne a kick-boxban, ennek ellenére úgy éltem meg, hogy ez nem elsősorban a személyemnek szólt.
- Én azért ez kicsit másképpen látom. Rendkívül illusztris körben vehette át a díjat. Ha csak Furkó Kálmán, Antal János, Kelemen István mesterekre gondolok. Milyen kapcsolatban volt velük korábban?
- Én akkor kezdtem el a shotokan karatét, amikor Antal János megjelent Magyarországon, és el kezdte oktatni, terjeszteni a shotokant. 1975-ben találkoztam először a shotokan karatéval és 1976-ban úgy döntöttem, hogy elkezdem. Akkor Antal János számomra egy elérhetetlen feketeöves mester volt, tanítványai között – többek között - voltak Kecskés Sándor és Bíró György. Természetesen kapcsolatban voltam Furkó Kálmánnal is, az egykori (mára már elfeledett) Karate Szakbizottságban, amely akkoriban, a hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején a Judo Szövetségen belül működött és a karate sportot irányító, államilag elismert testület volt (az említettek is itt vehettek át az életmű díjat).
- Utalt arra, hogy még messze nem érzi a pályafutásának a végét. Adódik a kérdés, melyek a jövőbeli tervei, egyáltalán elgondolkodott e már azon, hogy mire számít az elkövetkezőkben?
1.Farkas Péter (TEK)
2.Jiss Imre (ORFK)
3.Horváth József (Csongrád.m. RFK)
1.András Péter (Komárom-Esztergom M. RFK)
2.Bokros Zsolt (Miskolczi RSZK)
3.Perge Bence (Miskolci RSZK)
1.Vinis Csaba (BRFK)
2.Kiss Sándor (Miskolci RSZK)
3.Nagy Ádám (Hajdú-Bihar m. RFK)
1.Császár Gábor (Készenléti Rendőrség)
2.Kövesi Tibor (Pest m. RFK)
3.Kis Máté Olivér (Szegedi RSzKI)
1.Asztalos Zoltán (TEK)
2.Kovács Gábor (TEK)
3.Staudt György (Készenléti Rendőrség)
1.Kulacsik Mirkó (TEK)
2.Csontos Péter (Miskolci RSZKI)
3.Lázár Zoltán (Somogy m.RFK)
1.Molnár Zoltán (TEK)
2.Kozsák György (Készenléti Rendőrség)
3.Varsányi Márk (Somogy m. RFK)
1.Droppán Attila (BRFK VIII.Ker Fk.)
2.Kővári Milán (TEK, Paks)
3.Kertész Sándor (Miskolc i RSZKI)
1.Busa Gabriella (Csongrád m. RFK)
2.Balogh Mária (TEK)
3.Bordás Annamária (Pest m. RFK)