Szeminárium Assisiben magyar résztvevőkkel
Diploma átadással ért véget az Assisiben rendezett szeminárium, mely az iskoláskorú gyerekek ökölvívó edzéseivel, a sportágba való bevezetésükkel és a boksznak a wellness termekben való elterjesztésével foglalkozott.
Az esemény egyik célja a sportág fejlesztési lehetőségeinek keresése az iskolás gyerekek körében, a másik pedig az ökölvívással foglalkozók diszkrimináció nélküli belépéséről való eszmecsere. A vélemények abban csúcsosodtak ki, hogy a boksz nevelési szerepének terjesztése társadalmilag térül majd meg.
Az ebben a témában legtöbb tapasztalattal rendelkező brit, francia, német, orosz, kubai szakemberek mellett magyarok is meghívást kaptak. A magyar szövetséget Csötönyi Sándor a MÖSZ elnök mellett Kovács László, ifj. Balzsay Károly és Győryné Tóth Zsuzsa képviselték, s a felkért előadóink sikerrel szerepeltek. A hallgatóság soraiban 14 ország képviselői foglaltak helyet.
„Nekem az ökölvívásnak az iskolai integrálása és a képességfejlesztés 10-12-14 éves gyerekeknek volt a témám az egy órás előadásom során” - fogalmazott ifj. Balzsay Károly. „Elmondtam a magyar tapasztalatokat, például Vecsésen van olyan iskola, ahol napi szinten bevezették az ökölvívás oktatását a felső tagozatban az iskolai testnevelés helyett.”
„Beszámoltam a nálunk zajló akadémiai képzésről is, de az sajnos csak középiskolás korúakat érint. Ezzel szemben az általános iskolásokat célozzuk, hogy minél előbb kezdjék a gyerekek a sportág megismerését. Gyakran visszatérő észrevétel a legjobb magyar fiatalokkal kapcsolatban, hogy a világversenyeken óriási hátrányban vannak a vetélytársaikkal szemben, mert az ellenfeleknek már jelentős meccsrutinjuk van ahhoz képest, amit a mieink fel tudnak mutatni. Hogy ezt a hátrányt a magyarok ledolgozzák, ahhoz egy pályafutás szükséges, de legalábbis sok-sok év.”
„A nagy cél az lenne, ha követhetnénk a schwerini példát, ahol 11-12 éves gyerekek internátusba kerülnek és mindennapos edzésekkel ismerkednek a sportággal, természetesen a tanulás mellett. Ezen a területen az angolok járnak a legkitaposottabb úton, ők elmondták, hogy évente kerül be a rendszerükbe újabb 350 gyerek. Az előadás végén videokkal illusztráltam a mondandómat a lábmunkára, a szem-kéz koordinációra, az egyensúly és ügyességfejlesztésre vonatkozólag.”