Rekordnevezés, több mint 350 ökölvívó nevezett a 67. Bocskai Emlékversenyre
Véget értek a regisztrációk a 67. Bocskai István Nemzetközi Emlékversenyre. Összesen 26 ország szerepelhet majd Debrecenben. A nagy létszám minőséggel is párosul majd a nemzetközi emlékversenyen, több neves klasszis is tiszteletét teszi hazánkban.
Bertók Róbert szövetségi kapitány csapata meghatározott és kemény program szerint készül a 2023-as esztendő legfontosabb feladataira. A női, valamint a férfi világbajnokságokat követően a június végi Európa Játékok lesz az év legfontosabb eseménye, remélhetőleg olimpiai kvalifikációs eseményként. A magyar csapat tagjai a franciákkal, a svájciakkal, a norvégokkal, és a litvánokkal készültek közösen a Bocskai Emlékversenyre, amelyre már a finomítások zajlanak csak.
Az esztendő első fontos programja 2023-ban a Bocskai Emlékverseny. A nemzetközi tornán február 6-12. között zajlanak majd a küzdelmek a Hajdúság szívében, és összesen 25 aranyérem talál majd gazdára, ebből 12 a hölgyek között. A verseny technikai delegáltja a finn Anna Laukkanen lesz, aki dolgozott már korábban a Bocskain.
Népes női mezőnyre számíthat a debreceni közönség, 125 hölgy regisztrált a versenyre, a korábbi évekhez képest ez jelentős előrelépés. A férfiak között első alkalommal neveztek kétszáznál is többen. 227 elit ökölvívó érkezése várható, így az uraknál is mini világbajnokság zajlik majd Debrecenben.
Az idei Bocskai emlékverseny résztvevő országai: Afganisztán, Anglia, Argentína, Ausztrália, Ausztria, Azerbajdzsán, Belgium, Csehország, Finnország, Franciaország, Horvátország, Kazahsztán, Kirgizisztán, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Németország, Románia, Skócia, Svédország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Thaiföld, Ukrajna és Üzbegisztán.
Kazahsztán az egyik legjelentősebb boksznagyhatalom a világon, a világbajnoki címvédő Temirtasz Zsusszupov mellett a vb-ezüstérmes Szerik Temirzsanov a legnagyobb nevek a csapatban. Két rendkívül erős ikerpárral is érkeznek a kazahok, a Toltajev és az Oralbaj testvérek remek eredménysorral rendelkeznek és jártak már korábban hazánkban.
Üzbegisztán hosszú évek kihagyását követően érkezik a Bocskaira. A csapat döntő többsége 18-19 esztendős mindössze, de mindannyian kiváló junior és ifjúsági karriert követően debütálnak Debrecenben. Zijovuddin Alidzonov, Hudzsanazar Nortodzsijev, Bahtijor Aszadov, Turabek Habibullajev, és Rahmatullo Bojmatov most teheti le a névjegyét a felnőttek között, míg a csapat legjobbja a 2017-es vb-bronzérmes Szandzsar Turszunov lehet a Bocskain.
A németek sem mostanában vettek részt a Bocskai emlékversenyen, de ezúttal a lehető legerősebb felállásban érkeznek nagyon népes csapattal. Az Európa-bajnok Nelvie Tiafack, az ifi Eb-győztes Nikita Putilov, az U22-es és felnőtt Európa-bajnok Stefanie Von Berge, valamint nagy események érmesei, mint Magomed Schachidov és Kevin Boakye Schumann is a csapattal tart Magyarországra.
Thaiföld 2019-ben szerepelt legutóbb a Bocskai emlékversenyen, a németországi edzőtáborból érkezik a legerősebb felállásban a délkelet-ázsiai ország csapata. A női vb-n ezüstérmes Jutamas Jitpong, a tokiói olimpikon és friss Ázsia U22-es bajnok Baison Manikon mellett a férfiak között Thitisan Panmod, Sarawut Sukthet, Khunatip Pidnuch és a vb-bronzérmes Weerapon Jongjoho is nagy név a szakmában.
Ausztrália hosszú idő után tér vissza a Bocskai Emlékversenyre és az olimpiai bronzérmes visszatérő Harry Garside mellett a Nemzetközösségi Játékokon ezüstérmes Callum Peters, akikre érdemes figyelni elsősorban. Az angolok, a skótok, a belgák, a kirgizek, az ukránok, a horvátok, a lengyelek, és az argentinok is kiemelkedő versenyzőkkel érkeznek a Bocskaira, rengeteg tehetségre érdemes lesz figyelni. Ukrajna képviseletében, immáron új kategóriában tér vissza a világbajnok, olimpiai ezüstérmes, és Európa Játékok győztes Olekszandr Hizsnyak.
"Debrecen városával példás a közreműködés, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség kiváló kapcsolatokat ápol évtizedek óta a városban dolgozókkal, a városvezetéssel, így a Bocskai Emlékverseny szervezése mindig tökéletes harmóniában zajlik” - emeltek ki Kurtucz Csaba a MÖSZ elnöke elsőként az együttműködés fontosságát hangsúlyozandó. “Én is versenyeztem itt, kellemes emlékeim vannak. A mezőny bombaerős, nagy presztízsű meccseket láthatnak a nézők, remélem minél többen leszünk a csarnokban. Most, hogy van alkalmam a háttérszervezésbe is belepillantani, köszönettel tartozom minden kollégámnak az elmúlt időszakban végzett remek munkájáért” - tette hozzá az elnök.
A Bocskai Emlékverseny rövid története
Az 1956-ban indult Bocskai Emlékverseny számos magyar és nemzetközi klasszist vonultatott fel a verseny története folyamán, olimpiai-, és világbajnokok tucatjai vettek részt Debrecenben. A Bocskai Európa egyik legrégebbi folyamatos nemzetközi bokszeseménye, amellyel hagyományaiban és méretében csak a szintén februárban sorra kerülő szófiai Sztrandzsa Torna vetekedhet.
A Magyar Ökölvívó Szakszövetség tizenhárom évvel ezelőtt elhatározta, hogy megpróbálja a kontinens legerősebb nemzetközi tornájává tenni a debreceni Bocskait. Az elmúlt években mindig rendkívül erős mezőny gyűlt össze a Hajdúságban, és Európa élmezőnyébe került a viadal mind a mennyiséget, mind a minőséget tekintve.
Az elmúlt években a londoni olimpiai bajnokok közül öten – a kínai Cou Si-ming, a kubai Robeisy Ramirez, az angol Luke Campbell, a kubai Roniel Iglesias, és a szintén angol Anthony Joshua – is szerepeltek a Bocskain, míg Rio aranyérmesei közül pedig hárman vettek részt korábban Debrecenben. A tokiói bajnokok közül is négyen korábban megfordultak a Bocskain.
Az elmúlt három esztendőben a Magyar Ökölvívó Szakszövetség a nehézségek ellenére is megrendezte a Bocskait. A 64. alkalommal megrendezésre került emlékverseny méltó volt az elmúlt évek hagyományaihoz, és a neves eseményen a debreceni közönség erős mezőnyt tekinthetett meg, miután négy földrészről érkeztek a versenyzők hazánkba. Harminc nemzet képviseletében 62 női és 157 férfi ökölvívó vett részt, azaz összesen rekordot jelentő 219 versenyző szerepelt a Bocskai Emlékversenyen 2020-ban. A magyar válogatott egy arany-, két ezüst-, és négy bronzéremmel zárta a rendkívül erős versenyt, ezek közül a hölgyek két medáliával járultak hozzá az éremgyűjteményhez.
Magyar aranyéremmel ért véget a 65. Bocskai István Emlékverseny, a tizenhárom döntő izgalmas csatákat hozott. A nyíregyházi Kovács Richárd bizonyította, hogy a magyar ökölvívás egyik legjobbja, és nagy taktikai csatában vágott vissza grúz ellenfelének, aranyérmet szerezve a tornán. A magyar válogatott végül egy aranyat-, két ezüstöt-, és hat bronzérmet szerzett a Bocskain két évvel ezelőtt.
A 65. Bocskai az alábbi 22 ország 175 ökölvívója vett részt egy erős eseményen: Algéria, Anglia, Ausztria, Belgium, Csehország, Finnország, Franciaország, Grúzia, Hollandia, Horvátország, Izrael, Kazahsztán, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Olaszország, Románia, Spanyolország Szerbia, Szlovákia, Törökország és Wales.
Tavaly a magyar férfi csapat tagjai közül hatan jutottak be a döntőbe, és a helyiek kedvence, Bernáth Attila három év után tért vissza a Bocskai legfelső fokára, remek bokszot bemutatva. Összesen 61 női és 67 férfi versenyző szerepelt a 2022-es Bocskai emlékversenyen, tizenhat országot, valamint három kontinenst képviselve.
A Bocskai Emlékverseny súlycsoportjai:
48kg, 50kg, 52kg, 54kg, 57kg, 60kg, 63kg, 66kg, 70kg, 75kg, 81kg és +81kg a hölgyeknek
48kg, 51kg, 54kg, 57kg, 60kg, 63.5kg, 67kg, 71kg, 75kg, 81kg, 86kg, 92kg és +92kg az uraknak
A 67. Bocskai Emlékverseny programja:
Február 6. – A delegációk érkezése
Február 6., 20:00 – Technikai értekezlet
Február 6., 20:30 – Sorsolás
Február 7., 14:00 – Hivatalos megnyitóünnepség
Február 7., 14:15 – Első versenynap
Február 8., 14:00 – Második versenynap
Február 9., 14:00 – Harmadik versenynap
Február 10., 13:00 – Negyedik versenynap (férfi elődöntők, női döntők)
Február 11., 14:00 – Ötödik versenynap (férfi döntők)
Február 12. – Hazautazás
A címvédők a Bocskai Emlékversenyen
Női 48kg: Sznezsana Sziljkovics, Szerbia
Női 50kg: Jaroszlava Marincsuk, Ukrajna
Női 52kg: Nina Radovanovics, Szerbia
Női 54kg: Wiktoria Rogalinska, Lengyelország
Női 57kg: Jucielen Romeu, Brazília
Női 60kg: Shona Whitwell, Anglia
Női 63kg: Beatriz Ferreira, Brazília
Női 66kg: Beatriz Soares, Brazília
Női 70kg: Barbara Santos, Brazília
Női 75kg: Kerry Davis, Anglia
Női 81kg: Nagy Tímea, Magyarország
Női +81kg: Sennur Demir, Törökország
Férfi 51kg: Bernáth Attila, Magyarország
Férfi 54kg: Ronald Andrade Ribeiro, Brazília
Férfi 57kg: Makszim Pankov, Fehéroroszország
Férfi 60kg: Viliam Tanko, Szlovákia
Férfi 63.5kg: Olekszandr Melenyuk, Ukrajna
Férfi 71kg: Jurij Zaharjejev, Ukrajna
Férfi 75kg: Wanderley Pereira, Brazília
Férfi 80kg: Isaias Ribeiro Filho, Brazília
Férfi 86kg: Keno Machado, Brazília
Férfi 92kg: Arkagyij Karcan, Ukrajna
Férfi +92kg: Abner Teixeira Junior, Brazília