Más utakon: indul a Hepehupa-kupa
Dzsúdó: különleges versenyt szervez Ilyés Gyula, a Veresegyházi Küzdősport Egyesület judo szakosztályának vezetőedzője.
A viadal célja, hogy versenylehetőséget biztosítson azon ifjú judokák számára, akik a sportág szeretetéért, egészséges testi és lelki fejlődésük érdekében koptatják a tatamit.
Ilyés Gyula nem szorul bemutatásra a magyar judótársadalom tagjai előtt, a Budapesti Honvéd sportolójaként szép sikereket ért el, ám egy súlyos gerincsérülés kettétörte karrierjét.
Fanatizmusára jellemző, több műtét után is visszatért a tatamira, s a masters korosztályban gyarapította tovább érmeit. A hatodik danos edző az Országos Dankollégium elnökhelyettese, nevéhez fűződik az első kata magyar bajnokság ötlete, de ő bábáskodik a december 18-án következő földharc (newaza) magyar bajnokság körül is.
Ilyés Gyula hívta fel a magyar judóedzők figyelmét a kettlebell hatékonyságára, az egykezes súlyzók ma már nélkülözhetetlen eszközök a fizikai felkészülésnél. Többdiplomás emberként a tanulás fontosságát hangsúlyozza, a judót a testi-lelki nevelés eszközének tekinti.
Kerüli az eredménykényszert, sportolóinak tiltott a versenyek előtti fogyasztás, a fiúk, lányok csak úgy látogathatják az edzéseket, ha rendszeres időközönként bemutatják ellenőrzőiket.
Munkáját szűkebb pátriája, Veresegyháza önkormányzata tavaly decemberben Bellai János Testnevelési és Sport Díjjal ismerte el. Most első gyerekversenye szervezésére fordítja energiáit, egy különleges viadalra invitálja az ország ifjú judósait.
„Úgy vélem, nemcsak az eredményekért érdemes judózni, elvem, hogy a gyerekek találjanak örömet a sportban – foglalta össze edzői ars poeticáját Ilyés Gyula.
– Egykori versenyzőként, persze, elfogadom a másik utat, a mielőbbi eredményekre való törekvést, mindkét irány másért jó, mást szolgál. Én a magam által kialakított értékrenddel ismertetem meg tanítványaimat, így próbálom velük megszerettetni ezt a gyönyörű sportágat.
Ha olyan kiemelkedő tehetségű gyerekkel találkozom, aki versenyszinten, nagy célokat kitűzve szeretné űzni a judót, akkor továbbküldöm olyan klubba, ahol lehetősége van több edzésre, rendszeres versenyzésre.
Veresegyházán nem versenyszakosztályt működtetek, de évi hét-nyolc, elsősorban regionális megmérettetésen azért elindulunk, mert a versenyzés örömétől sem szeretném megfosztani a gyerekeket. A Hepehupa-kupán küzdelmi lehetőséget szeretnénk biztosítani azon judokák számára, akik heti két-három edzésen vesznek részt, nem a profi judo irányába indulnak el.
Természetesen a nagy egyesületek sportolóit is szívesen látjuk június 13-án, ám őket tudásszintjüknek megfelelően, külön versenyeztetjük. A sportág népszerűsítése mellett kedvcsinálónak szánjuk a rendezvényt.
Nem tagadom, a helyszín kiválasztásában a nosztalgia is szerepet játszott, hiszen hosszú éveket töltöttem el a Honvéd edzőtermében, számtalan kedves emlék köt a Tüzér utcához.”
A viadal négy tatamin, versenybírák közreműködésével kerül lebonyolításra. A szervezők egyenlő feltételeket biztosítanak az indulók számára, csak azonos korosztályú és súlycsoportú gyerekek mérkőzhetnek meg egymással.
A mérlegelésnél sportorvosi vagy háziorvos által kiállított „egészséges, versenyezhet” igazolás szükséges. Minden résztvevő éremmel, s külön az alkalomra készített díszes oklevéllel térhet haza. A szervezők az óvodáskorúaktól a serdülőkig várják a nebulók jelentkezését. Arra is lehetőség lesz, hogy azok a judokák, akik állásból még nem érzik biztosnak tudásukat, földön küzdjenek meg egymással.
„Szeretnénk, ha az első Hepehupa-kupát több is követné, sorozatjelleggel, hagyományteremtő szándékkal indítjuk a viadalt – fogalmazott Ilyés Gyula.
– Június tizenharmadikán, vasárnap szeretettel várunk minden ifjú judokát a Honvéd-Kipszer judótermébe!”