Kyokushin karate diákolimpia döntő: rendkívül jó szervezés, emelkedő színvonal
A döntőbe 61 klub, közel 400 versenyzője jutott. Minden szervezet indult a selejtezőkön.
Ami furcsa volt, hogy bár a döntőbe jutottak gerincét az MKKSZ adta, a más szervezetekből fináléba jutottak nagy része, sajnos nem jelent meg. Ezt nagyon sajnálom, elsősorban szakmailag. Hiszen nagyszerű tanulási lehetőség lenne mindegyikünknek, olyan emberekkel mérkőzni, akiknek a stílusát nem ismerjük. Sajnálom, hogy ez kimaradt.
Mivel a verseny korán kezdődött, így a szokásos küzdőtréning elmaradt. A bíráskodáson lehet vitatkozni és kell is. Ugyanolyan fontos és felelősség teljes munka, mint az edzőké, mestereké. Voltak kifejezetten jól teljesítők és olyanok, akik hamarabb elfáradtak, vagy alapvetően sem voltak a helyzet magaslatán. Egy biztos, a bírói kar tisztában van munkája fontosságával, és folyamatosan igyekeznek előrébb lépni, fejlődni.
A pontrendszerben zajló küzdelmeket nehéz megítélni, jó szem és hozzáértés szükséges hozzá. Ha az erre történő felkészítést jól végezzük, ha ezt a bírák szemléletnek megfelelően jól értékelik, akkor egy nagyon hasznos versenyrendszerről beszélhetünk, ami jó alap tud lenni a későbbiekben. Az életkori sajátosságokat figyelembe véve kell fejlesztenünk a gyerekeket, illetve, hogy adaptálhatóak legyenek a megszerzett képességek a Kyokushin k.o. küzdelemben.
Abban, amiben az ifi fiúk és a juniorok már nagyon kemény csatákat vívtak. Az ifik küzdelmeit érdemes volt figyelni, hiszen már most dolgoznunk kell azon, hogy 2010-ben is erős junior csapatunk legyen. A kontinensviadalról nemrégen hazatért juniorok nagy része indult. Néhányuk kissé fáradtan vagy még sérülten, de többségük motiváltan, jól teljesítve mérkőzött. A lányok könnyűsúlyában az EB-n sajnos korán elvérző Dömötör Zsanett diadalmaskodott, aki „leadhatta” azt az óriási munkát amit elvégzett klubjában az EB felkészülés alatt. Jó volt látni az IKO 3 szervezetből Sajnár Gyopárkát, aki ezüstérmes lett, és nagyon ígéretes képet mutatott.
Az EB bronzérmes Müller Anita (65 kg) gyönyörű leütésekkel bizonyította, hogy bár első éves, a mezőnye felett teljesít jelentősen. A fináléban is végig irányított, ahol az utolsó pillanatban egy fejrúgással riválisa győzött. Raczkó Viktória szintén az IKO3 szervezetből volt, és végig kiegyenlítetten produkált, szintén átlag feletti ütő és rúgó erővel. És bár Anita neki is erős volt, tudott új fegyvert bevetni, és megérdemelten győzött.
A nehézsúlyban az EB ezüsttel hazatérő Faragó Henrietta riválisai nem nagy részben nem jelentek meg, így csak a korábbi EB bajnok Deli Alexandrával volt alkalma küzdeni, amit végig irányítva biztosan abszolvált.
A fiúk könnyűsúlya nagy küzdelmeket hozott. Mivel itt csak 65 kg van (az EB-n 55, 60, és 65 is) így négy EB utazó is a dobogóra kerülhetett. Ami meglepetés volt, hogy Ócs Sándor egy nagyon hosszú összecsapáson legyőzte a kétszeres kontinensbajnok Virág Dávidot. A harmadikok Ternyák Gábor és Kristóf József lettek, akik az EB-n alacsonyabb súlyokban mérkőztek.
A 75 kg az elvárásoknak megfelelően alakult. Az EB bronzérmes Köveskúti Balázs nem indult. Tóth Marcel képviselte még hazánkat Kijevben, ahol sajnos nem került dobogóra, de a munka „nem vész el, csak átalakul”, így az eredmény itt jött el, és aranyérmes lett. Meglepetés volt, Garab Gergő ezüstérme, aki nagyon harcosan teljesített. Szűcs Ádám az EB-re sem utazhatott betegsége miatt, és sajnos bár már itt indult, még mindig nem épült fel teljesen. Faragó István Ukrajnában 70 kg-ban küzdött, és itt most bronzérmes lett, Kiss László mellett.
Ami még meglepetés volt, hogy a +85 kg-ban Kozák Péter aki a legjobb 8-ban állt meg az Európa bajnokságon, a fináléban felülmúlta az Európa bajnoki címet nyert Magyar Leventét.
A Diákolimpia a legrangosabb és legerősebb hazai utánpótlás torna, ami ez alkalommal is nagy versengést hozott. Köszönet a szervezőknek az edzőknek és a bíráknak.
Fotók: Fekete Tamás
www.kyokushinmartfu.hu