Kvalifikációs rendszer a 2012-es londoni olimpiára
Az AIBA meghatározta a londoni nyári olimpiai játékok kvalifikációs rendszerét. Olimpikonunknak, Varga Miklósnak nem lesz könnyű dolga, ha másodszor is részt akar venni az ötkarikás játékokon. Miki képességeit ismerve, bízunk benne, Peking után az angol fővárosban is tiszteletét teszi.
Kislégsúly (46-49 kg)
Légsúly (52 kg-ig)
Harmatsúly (56 kg-ig)
Könnyűsúly (60 kg-ig)
Kisváltósúly (64 kg-ig)
Váltósúly (69 kg-ig)
Középsúly (75 kg-ig)
Félnehézsúly (81 kg-ig)
Nehézsúly (91 kg-ig)
Szupernehézsúly (+91 kg)
Női súlycsoportok
Légsúly (48-51 kg)
Kisváltósúly (57-60 kg)
Félnehézsúly (69-75 kg)
A londoni olimpiára 237 férfi és 24 női ökölvívó harcolhatja ki a kvalifikációs versenyek során a részvételi jogot. A bizottság jelölhet 8 férfi és 11 női sportolót, de a rendező ország is kap kvótát, a férfiaknál 5-öt, a nőknél 1-et.
Létszám/ország
Férfiak 10 (súlycsoportonként 1)
Nők 3 (súlycsoportonként 1)
Összesen 13
Az indulás feltételei: Valamennyi sportolónak meg kell felelni az érvényben lévő Olimpiai Charta előírásainak. Csak azok a sportolók vehetnek részt az olimpiai játékokon, akik ezen előírásoknak megfelelnek.
Azok az ökölvívók indulhatnak, akik 1978. január 1. után, illetve 1995. december 31. előtt születtek.
Csak azok az ökölvívók indulhatnak az olimpián, akin szerepeltek valamelyik kvalifikációs versenyen.
Minden ökölvívónak eleget kell tenni az állampolgársági és egészségügyi kritériumoknak, az AIBA Technikai és Versenyszabályzatával összhangban.
Kvalifikációs rendszer
A kvalifikáció útja
FÉRFIAK
5 hely: A WSB (AIBA-profiliga) egyéni bajnokai
A WSB-ben részt vevő valamennyi ökölvívót rangsorolják a csapatversenyben elért eredményei alapján. A rangsor első és második helyezettje jut be a WSB egyéni döntőjébe azok után, hogy a WSB csapatversenye befejeződött. A WSB egyéni bajnokságán öt mérkőzés vívnak, egyet-egyet az öt súlycsoportban. Az öt döntő győztese jogot nyer az indulásra a londoni olimpián.
Mivel a súlycsoportok határai eltérnek az olimpia és a WSB versenyein, a WSB ökölvívójának értesíteniük kell az AIBÁ-t arról, hogy az illető melyik súlycsoportban indul a 2012-es londoni játékokon.
92 hely: 2011-es AIBA férfi világbajnokság
A földrészeknek kiosztott kvótán belül (lásd a táblázatot) súlycsoportonként az első tíz (10) helyezett jut tovább a 2012-es londoni olimpiára a vb-ről. Kivétel a nehézsúly és a szupernehézsúly, ahol az első hat (6) helyezett jut el az olimpiára.
Kontinentális kvóták:
Afrika: 52
Amerika: 54
Ázsia: 56
Európa: 78
Óceánia: 10
140 hely: Kontinentális olimpiai selejtező tornák
Egy (1) kontinentális olimpiai selejtező tornát rendeznek földrészenként. A kvóták kontinensekre vonatkozó fennmaradó helyeit a legmagasabban rangsorolt ökölvívók kapják meg az alábbi kvótatáblázat szerint:
Kontinentális kvóták
Afrika: 52
Amerika: 54
Ázsia: 56
Európa: 78
Óceánia: 10
NŐK
24 hely: 2012-es AIBA női világbajnokság
A földrészeknek kiosztott kvótán belül (lásd a táblázatot) súlycsoportonként az első nyolc (8) helyezett jut tovább a 2012-es londoni olimpiára a vb-ről..
Kontinentális kvóták:
Afrika: 5
Amerika: 8
Ázsia: 8
Európa: 12
Óceánia: 3
A rendező ország versenyzői
Legfeljebb hat (6) helyet – ötöt (5) a férfiaknak, egyet (1) a nőknek – tartanak fenn a rendező ország versenyzőinek. Amíg az olimpia házigazdája el nem döntötte, hogy mely súlycsoportokban szándékozik indítani ökölvívóit, az AIBA mindegyik súlycsoportban fenntart egy-egy helyet, kivéve a nehézsúlyt és a szupernehézsúlyt.
A rendező országnak a megfelelő AIBA-világbajnokság után ki kell választania azokat a súlycsoportokat, amelyekben igénybe kívánja venni a részére rendelkezésére álló hat (6) helyet. A férfiaknál ezt a választást a kontinentális olimpiai kvalifikációs torna előtt kell megtennie.
Ha a rendező ország az AIBA-világbajnokságon bizonyos számú kvalifikációt szerez, ugyanannyi fenntartott helyet (szabadkártyát) el is veszít.
Ha a rendező ország még nem szerzett hat (6) kvalifikációs helyet az AIBA-világbajnokságon, akkor küldhet versenyzőket a kontinentális olimpiai selejtezőre azokban a súlycsoportokban, amelyekben még nem szereztek olimpiai kvalifikációt.
A háromtagú bizottság által kiosztott helyek
A háromtagú bizottság 19 meghívásos helyet (szabadkártya) oszt ki a nemzeti olimpiai bizottságok részére.
2011. november 1-én a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kapcsolatba lép azokkal a nemzeti olimpiai bizottságokkal, amelyek jogosultak a háromtagú bizottság által kiosztandó helyekre.
A nemzeti olimpiai bizottságok számára a jelentkezési határidő a háromtagú bizottság által kiosztandó helyekre 2012. január 12. A háromtagú bizottság 2012. május 1. és július 12. között értesíti a nemzeti olimpiai bizottságokat a részükre kiosztott meghívásos olimpiai helyek számáról.
Részletes információt a háromtagú bizottság által kiosztandó meghívásos helyekről a XXX. olimpiai játékok (London, 2012) kvalifikációs és részvételi kritériumaiban lehet találni.
A kvótahelyek elosztásának folyamata
Az AIBA minden kvalifikációs esemény befejeztével közli az illető nemzeti olimpiai bizottsággal, hogy mely sportolói nyertek jogot az indulásra a londoni olimpián.
A szóban forgó nemzeti olimpiai bizottságnak az értesítés kézhez vételétől számított két héten belül meg kell erősítenie azt, hogy igénybe veszi a kvalifikációs helyeket.
A fel nem használt kvótahelyek újraelosztása
Ha valamely nemzeti olimpiai bizottság nem használja fel a WSB egyéni bajnoki döntőjén megszerzett olimpiai kvótahelyét, azt a háromtagú bizottság valamely más országnak adja oda.
Ha valamely nemzeti olimpiai bizottság – bármilyen oknál fogva - nem használja fel az AIBA-világbajnokságon megszerzett kvótahelyét, azt a legmagasabban rangsorolt nemzeti olimpiai bizottság kapja meg ugyanarról a kontinensről (a kontinentális olimpiai selejtező eredményei alapján).
Ha egy nemzeti olimpiai bizottság úgy dönt, hogy nem veszi igénybe a kontinentális olimpiai selejtezőn megszerzett kvótahelyét, akkor a helyet a háromtagú bizottság adja oda valamely más országnak.
A rendező ország fel nem használt helyeinek újraelosztása
A rendező ország bármely, fel nem használt kvótahelyének újra elosztásáról is a háromtagú bizottság dönt.
A háromtagú bizottság által kiosztott, de fel nem használt helyek újraelosztása
Minden, fel nem használt helyről a háromtagú bizottság dönt. Ha ez nem sikerülne, akkor a kvótahelyeket a 2011-es AIBA férfi világbajnokság legjobb következő, még nem kvalifikált versenyzője kapja meg.
Kvalifikációs időrend
2011. május: WSB egyéni bajnokság
2011. szeptember: AIBA férfi világbajnokság (Puszan, Dél-Korea)
2011. október: Az AIBA értesíti a nemzeti olimpiai bizottságokat, hogy az egyes kontinentális olimpiai selejtező tornák hány olimpiai kvótahelyről határoznak
2011. november 1: A NOB kapcsolatba lép azokkal a nemzeti olimpiai bizottságokkal, amelyek jogosultak a háromtagú bizottság által kiosztandó kvótahelyekre
2012. január 16: A nemzeti olimpiai bizottságok számára felállított határidő a kérelmek benyújtására
2012 március – 2012 április: Kontinentális selejtező tornák (később kijelölendő helyszíneken)
2012 május: AIBA női világbajnokság (később kijelölendő helyszínen)
2012. május 1.-július 9: A háromtagú bizottság írásban közli, hogy kik kapták a meghívásos helyeket
2012. július 9: A London 2012 szervező bizottság határideje a jelentkezési lapok befogadására
MÖSZ