Kick-box továbbképzés Győrben, interjú Csányi Jánossal
Mint az utóbbi időkben minden évben, most is Győr adott otthont a Magyar Kick-box Szakszövetség három napos edzői és bírói továbbképzésének. Ennek keretében rendezték meg az edzőjelöltek gyakorlati táborát és a kezdő, harmad osztályú bírók bírói vizsgáját is. A házigazda, a Csányi János Mester vezette Unicentrál Bull-s SE mindent megtett a rendezvény sikeréért – már nem először. Vele készült a riport.
- Mióta foglalkozik harci művészetekkel?
- A kyokushin karatéval kezdtem 14 évesen. Később kipróbáltam egy sor más harcművészeti stílust is. Így kerültem kapcsolatba a kick-box és a thai boksz irányzatokkal.
- Mi volt ennek az oka, hogy ezt választotta?
- A kick-box egy szabad küzdősport, amelybe kötöttségek nélkül bárki megtalálhatja azt a szabályrendszert, ami neki a legmegfelelőbb.
- Az irányzatot kiválasztotta, s ezután kellett egy jó klub…
- Így van. A kilencvenes évek végén alakultunk meg, sok munkával, utánjárással.2000-ben csatlakoztunk hivatalosan a Magyar Kick-box Szakszövetséghez. Túl vagyunk tehát a tíz éves születésnap megünnepléséhez.
- Nagyon szép edzőtermet sikerült kialakítaniuk,amelyik az egyik legjobban felszerelt az országban. Mi tette ezt lehetővé és mennyi a saját erő?
- Ez a „jó barátok, ismerősök gondoltak egy nagyot, összeálltak” kategóriába tartozik. Megkeresték az Unicentrál Üzemszervező KFT.-t, amely több telephely felett diszponál. Így találtak számunkra egy olyan épületet, amely nekünk megfelel. Ez egy 300 négyzetméter nagyságú terület , amelyet szintén a barátok segítségével sikerült berendezni. Mindenki hozta azt edzőeszközt, amit nélkülözni tudott és az Unicentrál, korábbi munkahelyem is segített. Egy év alatt alakítottuk ki sok munkával a jelenlegi edzőtermet, 2008 augusztusában vettük birtokba. Ezzel megvalósultak a klubban a minőségi munkavégzés feltételei. Akkor jövünk edzeni, amikor akarunk, nem vagyunk kötve tornaterem beosztáshoz, felújításhoz, nyári szünethez.
- És a néhány jó barátból lett egy jelentős létszámú csapat. Hány csoporttal, edzővel dolgoznak,milyen széles a kínálat?
- Minden nap edzéseket tartunk 16.30-tól 21.00-ig, másfél órás edzésekkel. Kezdő, haladó, versenyzői csoportunk dolgozik, rajtuk kívül női alakformáló - fitnesz és menedzser kick-box csoport is tevékenykedik. Itt azokat az érdeklődőket céloztuk meg, akik munkájuk miatt csak este hét óra után érnek rá.
- Ebbe a környezetbe Ők is szívesen jönnek, nem lepusztult tornateremben gyakorolnak…
- Így van, még más sportágakból is jönnek, elterjedt a híre ezeknek a csütörtöki zsákoló tréningeknek.
- A tömegigények kielégítése mellett eredményesek a versenyzők. Kik klub frontemberei?
- 14 igazolt versenyzőm van, akik a különböző versenyeken képviselik a klubot, elsősorban a különböző ringes kick-box szabályrendszerekben és a Muay thai-ba, ahová Rehák György barátom segítségével kerültünk kapcsolatba. Csak néhány név a tehetségek közül: Grónai Sanyi, aki ebben az évben gyakorlatilag súlycsoportjában uralta a hazai mezőnyt, nemzetközi versenyeken, Világkupákon értékes érmes helyezéseket szerzett. Horváth László, aki kick-box-ban két szabályrendszerben is magyar bajnoki címet szerzett az idén, horvát bajnok lett és megnyerte az Austria Classic Világkupát Innsbruckban. .Muay Thai-ban is többször döntőzött külföldön és sikersen szerepelt a Rehák György által szerevezett Fight-night Gálákon is.Több K.O.-s győzelemmel is büszkélkedhet.
- A K-1 és a muay-thai, bár hasonlóak, de mégis két külön szabályrendszer. Hogyan fér el együtt a klubban?
- A volt orosz utódállamok is ezt a gyakorlatot követik, ott is működik. Sok a különbség, a muay tai-ban hosszabb a klincselés, lábat lehet fogni, él a könyék technika…
- Ha valaki, Csányi János ezzel is tisztában van, hiszen Muay-Thai-ban nemzetközi bírói minősítése van…
- Valóban, 2009-ben a bangkoki világbajnokságon kaptam meg ezt a minősítést. Visszatérve. a K-1 kevésbé megengedő szabályrendszer, de át lehet állni egyikről a másikra abban az esetben, ha ezt állandóan gyakoroljuk, és nem félévente történik ez a bizonyos átállás .Persze, ehhez egy olyan versenyzői gárdára van szükség, aki rendelkezik egy bizonyos szakmai intelligenciával. A versenyzőim, ahogyan ezt az eredmények bizonyítják, meg tudják tenni.
- Csányi János szervez, bíráskodik, egy napon több edzést tart – mit szól ehhez a család?
- A család messzemenően támogat ebben. A munkám is lehetővé teszi, hiszen 16 órakor végzek munkahelyemen, egy könyvelő irodában.
- Pihenésre jut idő?
- Este, éjszaka. Elvégzem a feladatom és pihenek.
- Milyen fontos feladatok állnak a klub előtt a közeljövőben?
- Július végén egy alapozó edzőtáborunk lesz, a környékbeli klubok résztvevőit is várjuk. Simon Laci nem csak sporttárs, hanem barát is, s ezek a közeli klubok szintén a ringsportokban tevékenykednek. Ezután következik az Utánpótlás Európa-bajnokság Olaszországban, Lignano-ban, ahol Varga Ádám a junior K-1 71 kg súlycsoportjában indul majd el. Horváth László Skopjeba megy majd a felnőtt világbajnokságra, Grónai Sándor pedig Üzbegisztányban lép kötlek közé az IFMA Muay-thai világbajnokságon.
- Milyen a klub megítélése Győr városában. Itt annyi kiemelkedő csapat található, kézilabda, labdarúgás, kajak, kenu…
- Sajnos, az önkormányzattal csak annyi kapcsolatunk van, hogy leadjuk az éves statisztikai adatszolgáltatást. A tíz év alatt egy alkalommal kaptunk, az idén százezer forintot az önkormányzattól utánpótlás fejlesztésre Jelezzük ezt, hogy ebben szeretnénk előre lépni a jövőben. Nálunk a válság nem jelentette a tagok csökkenését, mert önzetlen támogatók segítségével szedjük össze a működés alapjait. Mindig annyit, szerintem tisztességesen, ami a versenyre eljutásra kell, soha sem többet.
- Fia, Péter is segít, részt vesz a szakosztály munkájában. Milyen ez a viszony?
- Számos sportágat kipróbált. A kajak-kenut válogatott szinten űzte, aztán…váltott. Bírói vizsgát tett, sokat segít, hallgat rám. Mindenkinek ilyen fiút és segítőt kívánok!