Képes beszámoló a szombati TEK-gáláról
A tavalyi év sikereire való tekintettel a TEK szeptember 14-én egész napos rendezvény keretében lehetőséget teremtett a hazai rendészeti szervek tagjainak, hogy a ringben és a tatamikon összemérhessék tudásukat.
Nyolcezer négyzetméteren három ring és hét tatami várta a SYMA csarnokban a közel háromszáz versenyzőt, hogy az immár – a kyokushin karatéval bővült – négy stílus valamelyikében (WAKO K-1, Ju Jitsu földharc, WKF Karate és Knock down Kyokushin Karate) számot adjon felkészültségéről. Nem csak az indított stílusok, de a súlycsoportok száma is nőtt: a tizenhét kategória lehetővé tette, hogy ez évben többen is nevezhessenek. Örömmel fogadták el a meghívást a hazai küzdősportélet legendái is, elismerően nyilatkozva a gála színvonaláról és a hagyományteremtés fontosságáról. A rendezvény ez évben is ingyenes volt, felajánlásokra azonban most is volt lehetőség: a nézők helyszíni hozzájárulásaikkal idén a Heim Pál Gyermekkórházat támogathatták. A rendezvényt kiállítások és vásár is színesítette.
Immár második éve, hogy az ORFK RSZKK és a Magyar Rendészeti Sportszövetség felkérésére a Terrorelhárítási Központ (TEK) szervezi meg az évente egyszer megrendezésre kerülő BM országos pontszerző versenyt. Mind a szervezők, mind pedig a versenyzők elégedettek, hiszen egy ilyen színvonalas gála végre méltó rangra emeli a sokéves hagyománnyal rendelkező rendészeti bajnokságot; nem iskolai tornatermekben, s nem csak egymás közt mutathatják meg tudásukat, hanem megfelelő körülmények között, teltházas lelátók előtt. „A TEK vezetése azt az elvet képviseli, hogy minőségi munkát csak abban az esetben lehet megkövetelni bárkitől, ha minőségi feltételeket is biztosítunk hozzá. Azt gondolom, ezirányú törekvésünket ez a verseny is tükrözi.”- vélte Dr. Bárdi Csaba alezredes, a TEK Műveleti Igazgatóságának tagja. A 3 danos wado ryu mester szerint a tavalyi év tapasztalatai alapján főleg gyakorlati változtatások megvalósítását tűzték ki célul: „Igyekeztünk folyamatosabbá, rugalmasabbá tenni a versenyt, a résztvevőknek minden biztosítva van ahhoz, hogy megfelelően be tudjanak melegíteni, megfelelően tudjanak pihenni a versenyszámok között.”
A múlt évben ringbe szálló K-1 Magyar Nagydíj-győztes és profi Európa Liga-győztes Karacs Attila idén nem mint versenyző volt jelen a szorító közelében, a TEK versenyzőinek felkészülését segítette szakértelmével. „Korábban a rendezvény messze nem kapott ekkora sajtóvisszhangot, illetve ekkora nyilvánosságot, s úgy gondolom, hogy azok a sportolók, akik veszik a fáradtságot, hogy keményen eddzenek és aztán eljönnek ide és kihozzák magukból a maximumot, legalább egy évben egyszer abszolút megérdemlik, hogy legyen a számukra egy ilyen gála”- mondta a korábbi profi sportoló. A versenyt megelőzően kéthetes intenzív edzőtáborban készültek a TEK színeiben induló harcosok. Karacs Attila – a rendezvény arca – hozzáfűzte, bár egy évben csak egyszer nyílik alkalom ilyen edzőtábor megrendezésére s több-kevesebb sikerrel mindenki részt vesz rajta. „Nekünk elsősorban a munkánk, a hivatásunk az első, s innentől kezdve akárhogy is szereti valaki a sportot, az csak a második helyet foglalhatja el.” A GP-győztes tréner elégedett a csapatával, a nagy esélyesek pedig hozták is a papírforma szerinti eredményeket.
A mérkőzését már az első menetben rövidre záró Török Imrét a csata utáni pillanatban sikerült megszólítani. A WPKC interkontinentális K-1 öv birtokosáért igazi sorban állás folyt a közös fotóért és a gratulációkért. „Egy nagyon jó felkészülés után vagyok, szerencsére mind a testület és a kollégáim, mind az edző nagyon támogatott a felkészülésben. Rácz Dénessel tudtam készülni, ez nagyon meghatározó volt, és ez meg is látszott.” – így a többszörös magyar bajnok, aki ellenfelét az első menetben győzte le technikai KO-val: „Egy feltörekvő sportolót győztem le, figyelnem kellett, mert a bunyóban elég egy jó ütés, nincsenek előre borítékolható győzelmek. A mérkőzésen a saját stílusomat próbáltam erőltetni, bejött.”
Szintén győzelemmel zárta a második Budo- és Küzdősport gálát a TEK másik két nagy esélyese, Kulacsik Mirko és Rácz Dénes is. „Sikerült felszabadultan küzdeni a második mérkőzésemen, demoralizáltam az ellenfelet, ha lehet így fogalmazni. Onnantól kezdve, hogy riválisom kapott egy testütést, már nem volt annyira törekvő, megtört a menetelése.” – mesélte az ellenfelét a második menetben megadásra kényszerítő Mirko, majd sietett is vissza a ringhez, hiszen két csapattársa, Rácz Dénes és Kővári Milán ütközött egymással. A meccs végén Rácz Dénes keze lendült a magasba. „Nagyon kellemetlen volt, mert az edzőtáborban közösen készültünk, nagyon jó barátságba kerültünk. A szerencse a szerencsétlenségben, hogy csak a döntőben találkoztunk. Igazából ennek a meccsnek nem volt vesztese, egy jót bunyóztunk, senki nem mondhatja, hogy elmismásoltuk a küzdelmet, aki meg azt mondja, az jöjjön be a szorítóba és akkor megismételhetjük.” – mondta „Deni”, aki régi mesterével, Szabó Sándorral, illetve Karacs Attila irányítása alatt készült a versenyre.
A jitsu és a karate kategóriákban többnyire papírforma szerint alakultak a dolgok, a versenyzők kitettek magukért, kemény küzdelmekben igyekeztek a maximumot hozni.
Különleges volt a szombat este a küzdősportok s főleg a K-1 rajongói számára. „A holland favágó” néven ismert háromszoros K-1 világbajnok, Peter Aerts örömmel tett eleget a szervezők meghívásának. A még ma is aktívan versenyző élő legenda a TEK pénteki sajtótájékoztatója előtt rendhagyó edzést tartott az ország minden szegletéből érkező rendészeti dolgozók csapatának. A szombati est fényét emelve pedig ő adta át a K-1-döntők győzteseinek járó díjakat.
Új versenykategóriaként szerepelt a programban az egyébként hazánkban is több évtizedes hagyományokkal rendelkező kyokushin karate. Szilágyi József alezredes, a TEK műveleti igazgatója maga is kyokushin karate mester. „A tavalyi évben csak bemutató volt kyokushin karatéban, ebben az évben már a tatamin küzdelmek is mentek.” – mondta az igazgató – „Nagyon jól haladunk előre, elég nagy számban jöttek a versenyzők, jövőre már pontszerző verseny lesz a kyokushin karate is a Budo-gálán. Nagyon színvonalas mérkőzéseket láthatunk, örülök neki. ”
A szervezők célja, hogy ezzel az országos méretű, színvonalas rendezvénnyel hagyományt teremtsenek, és idővel hasonlóan nagy népszerűségre tegyenek szert, mint a külföldi bajnokságok. Hajdu János, a TEK főigazgatója elmondta: „Már a tavalyival megpróbáltunk egyfajta alapokat lerakni, az idén ezt már a tavalyi tapasztalatok alapján tudtuk továbbépíteni. Vannak még elképzeléseink, hol szeretnénk fejleszteni, új stílusokat is be akarunk hozni, többek között a dzsúdót, rengeteg belügyi dolgozó űzi ezt a sportágat. Úgy hiszem, egy jól sikerült rendezvényen vagyunk túl, jövőre újra várjuk a versenyzőket és a lelkes közönséget!”
Korbuly Ágnes írása