Káté Gyula: Végre bokszolnom kell majd, nem pedig futni
Csötönyi Sándor, a magyar Ökölvívó Szakszövetség elnöke szerint kedvező sorsolás esetén egy érem benne van a londoni olimpiára indulási jogot szerzett három magyar bokszolóban.
Mindhárman kőkeményen végigcsinálták a felkészülést, egészségügyileg, morálisan abszolút rendben vannak, alig várják már, hogy ringbe léphessenek. Hármójuk közül Harcsa Zoltán kezd majd szombaton, míg vasárnap Varga Miklós lép ringbe, és a harmadik olimpiáján részt vevő Káté Gyula kedden kezdi meg a küzdelmeket. Csötönyi Sándor, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség elnöke úgy véli, szerencsés sorsolás esetén egy érem mindenképpen benne van ebben a háromfős csapatban, és bízik abban, hogy a gyengébb képességű ökölvívók legyőzésén kívül egy-két bravúrra is képesek lesznek a magyarok.
Immár visszavonhatatlanul eljött az idő, és a londoni olimpiára kvótát szerzett három magyar ökölvívó – Varga Miklós (60 kg), Káté Gyula (64 kg) és Harcsa Zoltán (75 kg) –felkészülése befejeződött, és ma este hétkor elutaznak Londonba. Mindhárom bunyós a tavalyi, Bakuban megrendezett világbajnokságon kvalifikálta magát a nyári játékokra, és mindhárman őszintén bíznak abban, hogy ezúttal Fortuna is gondol rájuk a sorsolás időpontjában.
„Nagyon sok múlik a sorsoláson, de őszintén megmondva egyáltalán nem foglalkoztat az, hogy kivel kezdek majd. A februári Bocskai István Emlékversenyen a világbajnok Atojevvel sorsoltak össze, őt kellett megoldanom, és sikerült. Jelen pillanatban olyan érzésem van, hogy ide nekem az oroszlánt is, és csak egy számít, akárki áll a ring másik sarkában, amikor eljön a végső gong ideje, elmondhassam majd magamról, jól bokszoltam” – fogalmazott Harcsa Zoltán, aki azt elárulta, pénteken megnézi majd az ágát, ám csak és kizárólag az első ellenfelével foglalkozik majd. Kifejezetten örül annak, hogy ő kezdhet a csapatból – július 28-án, szombaton délután lép szorítóba -, mert így nem lesz sok ideje rágódni az ellenfelein.
A WSB-ben edződött Varga Miklóst nagyon feltöltötte, hogy az elutazás előtti napokat a családja körében tölthette. Úgy érzi, mentálisan és fizikálisan is olyan szinten várja az olimpia rajtját, hogy ebből bármi kisülhet.
„Minden adott volt ahhoz az elmúlt időszakban, hogy a lehető legjobban felkészüljek Londonra, és úgy érzem, meg is tettem mindent ennek érdekében. Ennél többet edzeni, készülni az ellenfelekre nem lehet, innentől már csak a pillanatnyi forma dönt majd a ringben. Fortuna nevét imába foglalom, ha egy kicsit is szerencsésebb sorsolással ajándékoz meg” – árulta el a 60 kilós bunyós.
Varga – aki július 29-én, vasárnap délután kezd – hozzátette, ahhoz, hogy pontszerző legyen, legalább két meccset kell nyernie. A hajdúsámsoni ökölvívó ezt tűzte ki célul, ám úgy látja, ha minden széljárás kedvezne neki, akkor egy érem közelébe is eljuthatna.
A csapat legrutinosabb tagja, a harmadik olimpiájára készülő Káté Gyula a felkészülés alatt kisebb sérülésekkel küzdött, ám amire kellett, addigra tökéletesen rendbejött a bal keze és a műtött válla is. Elmondta, egyhamar nem fogja elfelejteni a tatai hónapokat, heteket, napokat.
„Most már minden szép és jó, végre bokszolni fogok, nem pedig állandóan egy tó körül futkorászni. Komolyra fordítva a szót, abszolút rendben vagyok, nagyon bízom abban, hogy képes leszek a tőlem elvárt eredményt hozni. Noha nem árt a jó sorsolás, azt vallom, aki egy olimpián érmet akar szerezni, annak bárki ellen nyernie kell. Kifejezetten örülök annak, hogy én bokszolok hármunk közül a legkésőbb, mert így már annyira fel leszek pörögve a szorítóba lépéskor, hogy szét fogom ütni az ellenfelem” – közölte a többszörös világ-, és Európa-bajnoki érmes 64 kilós ökölvívó, aki július 31-én, kedd délután mutatkozik be súlycsoportjában.
Csötönyi Sándor is nagyon bízik abban, hogy a kis magyar csapat képes lesz megtörni az elmúlt két olimpia átkát, és kellemes meglepetést fog okozni a szurkolóknak.
„Megfelelő állapotban mennek ki Londonba, éppen ezért bízom abban, hogy ezúttal nemcsak azokat győzik majd le, akiknél a valóságban is jobbak, hanem borítva a papírformát, akár egy érmet képesek lesznek megszerezni. Ám ehhez sokat segíthet bokszolóink felkészültsége mellett egy kedvező sorsolás, ami mondjuk nem volt jellemző az elmúlt két olimpián, Athénben és Pekingben” – jelentette ki a MÖSZ elnöke.
MAGYAR ÖKÖLVÍVÓK AZ OLIMPIA TÜKRÉBEN 1948-TÓL
1948 London – Papp László (középsúly), Csík Ferenc (harmatsúly) aranyérem
1952 Helsinki – Papp László (nagyváltósúly) aranyérem
1956 Melbourne – Papp László (nagyváltósúly) aranyérem
1960 Róma – Török Gyula (légsúly) aranyérem
1964 Tokió – nem volt magyar érem
1968 Mexikóváros – nem volt magyar érem
1972 München – Gedó György (kislégsúly) aranyérem, Orbán László (könnyűsúly), Kajdi János (váltósúly) ezüstérem, Botos András (pehelysúly) bronzérem
1976 Montreal – nem volt magyar érmes
1980 Moszkva – Váradi János (légsúly), Lévai István (nehézsúly) bronzérem
1984 Los Angeles – nem vettek részt a magyar sportolók
1988 Szöul – Isaszegi Róbert (kislégsúly) bronzérem
1992 Barcelona – Kovács István (légsúly), Mizsei György (nagyváltósúly), Béres Zoltán (félnehézsúly) bronzérem
1996 Atlanta – Kovács István (harmatsúly) aranyérem
2000 Sydney – Erdei Zsolt (középsúly) bronzérem
2004 Athén – nem volt magyar érem
2008 Peking – nem volt magyar érem