Harsányi László: „Egységesen, egy irányba!”
A Gyomaendrődön megrendezett Goju-ryu karate nyári tábor második hetében beszélgettünk a tábor vezetőjével, Harsányi László 5. danos mesterrel, a szövetség elnökével.
- Mi volt a tábor fő szakmai célja és milyen mértékben valósult meg?
- Az első héten, a nemzetközi táborban elsősorban a tradicionális elemekre hegyeztük a képzést Shihan Takeji Ogawa 9. Danos tanárunk irányításával, ezzel párhuzamosan zajlott a Sensei Fischer Mihály 4. danos tanítványom által vezetett WKF kumite felkészülések az őszi idény hazai és nemzetközi versenyeire. Ő egyébként edzője a Magyar Karate Szakszövetség Gyerek és Ifjúsági Válogatottjának is, aminek nagyon örülök. Mind a két program elérte a célját. A második héten folytatódott a Fischer Sensei által irányított felkészítés, és a gyermekeké volt a főszerep. A gyerekeknél az alaptechnikák átadása, megerősítése és a karate megszerettetése volt a cél. Napi három edzést tartunk, de naponta strandolunk és elméleti foglalkozásokat is tartunk, amely a drog, az alkohol, káros élvezeti cikkek témakörében zajlottak, valamint a harci művészetek, a karate, a goju-ryu kialakulásáról beszéltünk. Szabadidőben kispályás foci, ping-pong, kreativitás, rajz, festészet töltötte ki a gyerekek idejét.
- Hogyan bírják a kicsik ezt a megterhelést?
- Bírják. A három edzés alatt azért nem akarunk „versenylovat” faragni belőlük, hanem az a célunk, hogy szakmailag haladjanak, de jól is érezzék magukat, legyen csapatépítés is.
- Milyen létszám dolgozott a táborban?
- Az első héten 4 ország (Ukrajna, Ausztria, Szlovákia, Magyarország) 120 karatésa volt itt. DAN vizsgával zárult, s akiket a szűrés után odaengedtünk, azok átmentek. Egy héten keresztül figyeltük Őket, ki hogyan áll az egészhez, mit teljesít, és így a vizsga már csak hab volt a tortán. Korábban volt rá példa, hogy hazai és külföldi mestereknek nem javasoltuk a vizsgát, mert nem feleltek meg az elvárásoknak, így eltanácsoltuk Őket. Nem árulunk zsákbamacskát! Ukrajnából jöttek új résztvevők, és elégedetten távozva vitték el a tábor jó hírét. A gyermektáborban is jó a hangulat, nincs sérülés, a nyolcvan fő is eredményesen dolgozott.
- Csak a szövetség tagjai vannak itt, vagy mások is eljöttek?
- Csak a Magyarországi Goju-ryu Karate Szövetség tagjai vannak itt. Jöhettek volna máshonnan is, hiszen a táboraink minden évben nyíltak. Szeretettel várunk bárkit.
- Hányadik alkalommal van itt Gyomaendrődön a tábor és miért pont itt?
- Kilencedik éve vagyunk itt. S hogy miért? Itt, az ország keleti részén az adott szónak még súlya van. Több helyen táboroztunk már pl. a Balatonon is, de… Ha itt valamiben megállapodunk januárban, akkor augusztusban nyugodtan hozhatok ide két, három, sőt négyszáz tanítványt is -volt már ilyen- mert minden úgy történik, ahogy megegyeztünk. Az itteni emberek korrekt, egyenes, tisztaszívű magyar emberek, és én ragaszkodom ezekhez az emberekhez, ehhez a közeghez, mert ilyen közegben érzem jól magam, a távolságtól függetlenül. És itt szeretnék köszönetet mondani a Bethlen Gábor Szakközépiskola vezetőinek, dolgozóinak, a Liget fürdő vezetésének, az Apolló Étterem tulajdonosának, Rideg Zoltán úrnak, aki a záró rendezvénynek, a Sayonara partinak otthont ad.
- Mi a legfontosabb szövetségi feladat a tábor után?
- A klubokat újra indítjuk szeptemberben, s utána a felkészülés folytatása, új edzők, bírák nevelése, versenygárda fejlesztése, eredményesen szerepelni az őszi versenyeken.
- A szövetség hány klubbal rendelkezik?
- 16 egyesület tartozik a szervezetünkhöz amelyeknél saját nevelésű tanítványaim tartják az edzéseket. Külföldön Szlovákia, Belgium és Sri Lanka karatésait segítem rendszeresen.
- S ennyi munka mellett az egyénnek , Harsányi Lászlónak mik a céljai?
- Az utóbbi két évben nem tudtam annyi időt szánni a magamra, a saját magam fizikai képzésére, az egyéb feladataim, és továbbtanulásom elvette az energiámat és az időmet. A továbbtanuláson túl vagyok, most vettem át a diplomámat a Zrínyi Miklós nemzetvédelmi egyetemen, a felszabadult időt, energiát a munkámra, a szervezetre, s magamra szánom. Sok-sok célom, álmom, vágyam van, s ezeket szeretném megvalósítani. Továbbá újabb edzőket, klubokat, versenyzőket elindítani, és még jobban nyitni a külföld felé, segíteni a fejlődésüket. Idehaza minden hónapban fogok tartani egy oktatói edzést is, ahol a klubvezetők, edzők vesznek részt ezen a 3 - 4 órás továbbképzésen, s így egységesen haladhatunk, egy irányba!