„Egy kis terem, nagy lehetőségekkel”
A harcművészetek, küzdősportok jellegüknél és hagyományuknál fogva az év nagy részében edzőtermekben tartják edzéseiket.
A „Dojo” nem egyszerűen egy edzésre használt tornatermet jelent, hanem a harcművészet „szentélyét.”
A harcművészetek, küzdősportok jellegüknél és hagyományuknál fogva az év nagy részében edzőtermekben tartják edzéseiket. A „Dojo” nem egyszerűen egy edzésre használt tornatermet jelent, hanem a harcművészet „szentélyét.” Aki járt Japánban, Kyotó-ban, a legendás Butokudenben, a Harcművészet termében, „templomában” , már a belépés is élményt jelent.
Ez az érzés fogja el a látogatót, ha valaki megtekinti Békéscsabán, a Fényesi út 213 szám alatt található , most megnyitott aikido dojot. Már a bejárat is különleges, hiszen egy hatalmas sintoista Torii Kapu alatt lépünk az udvarra. A torii választóvonal, szimbolikus határ a hétköznapi világ és az azon túli föld, az emberek és az istenek világa között. Itt azt is jelzi, hogy ez az épület a harcművészetek, elsősorban az aikido gyakorlásának hazája. Aki itt belép, az azért jön, hogy elmélyüljön a harcművészetekben. Úgy, ahogy megálmodója és létrehozója, Erdei Tibor elképzelte.
Az, hogy egy új létesítmény épüljön, nem ritkaság a mai világunkban. Az viszont, hogy ezt egy család hozza létre, nem állami forrásokból, hanem saját vagyonából, ritka csodának számít. Maga a tatamival borított dojo nem nagy, hangulatában azokat a kis okinawai edzőtermeket idézi, amelyekben ma is idős, tekintélyes mesterek oktatnak. Az épületben pár vendégszobát, öltözőket és kisebb helységeket is találunk. Minden adva van egy harcművész,egy BUDO edzés lebonyolítására.
A megnyitó ünnepélyességét a neves aikido mesterek , Márton Imre VI.DAN, Héjja László V.DAN megjelenése is emelte. Erdei Tibor tulajdonos köszöntötte a vendégeket, elfogódottan beszélt arról, hogy a Balázs Sándor mester vezette, a József Attila Lakóterületi Tömegsport Egyesület keretében dolgozó aikido csoport végre állandó otthonra lelt, ezért vágott bele ebbe az építkezésbe. Márton Imre mester bemutatózott, battodó technikával, japán kardokkal vágta el a hagyományos gyékénytekercset. Bent a teremben először a Kökény- Rétlaki Renáta mester vezette lakótelepi Debreczeni Team óvodásait láthatták az érdeklődők, majd a Balázs Sándor mester vezette aikido utánpótlás rövid bemutatója következett. Márton Imre mester hivatalos köszöntőt mondott, elmondta, hogy más épületből átalakított edzőtermet avatott már, de még ő sem volt olyan teremben, amelyet erre a célra újonnan építettek magán erőből. Óriási dolog ez és méltó az aikido szellemiségéhez. Erről beszélt beszédében Gregor László VIII.DAN, a Békés Megyei Harcművész Szövetség elnöke is. Az elismerés része volt, hogy a mesterek magas övfokozattal fejezték ki tiszteletüket és elismerésüket Erdei Tibor és családja iránt.
- Erdei Úr, nem általános, hogy azért, mert valaki az aikido-val foglalkozik, egy új edzőtermet hozzon létre. Honnan jött az ötlet?
- A gyermekeim miatt. Az aikido nem támogatott, mostohán kezelt sportágnak számít. Hol itt, hol ott edzettünk, nem voltak jók a körülmények. S így határoztam el. Azt hittem, könnyebb lesz, van telkem, olcsón veszek téglát, cserepet… Aztán kiderült, hogy többől is áll ez.
- Hány évig épült?
- 2016-ban vetődött fel az ötlet, 2017-ben kezdtük el az építkezést. a kert még most sincs kész, de most már látom a munka végét.
- Úgy tudom, az aikido előtt volt komoly sport előélete…
- Fociztam. Jugoszláviából jöttem, ott éltem harminc éves koromig, másodosztályig jutottam ott el.
- Vagyis a sport, a mozgás a családban is természetes… Ezt a szép létesítményt mások is igénybe vehetik?
- Igen, feltétlenül. A kick-box ovis csoport például itt edz. Persze, jó pár sportág nem illik ebbe a terembe, mert nem ide való. A harcművészetek különböző ágai, aztán a jóga, aerobik …jöhetnek egyeztetés után. Tartozik hozzánk pár házzal messzebb egy füves kis focipálya, és a hátsó kertet is úgy alakítjuk ki, hogy például íjászkodni is lehessen…Vannak még terveink.
- Nem kevés anyagi háttér is kellett hozzá. A család mennyire volt ebben partner?
- Azt hittem, kevesebbe kerül majd, de mindent mozgósítani kellett. Boldogulunk vele…Sokat vagyok itt, a nejem támogat ebben, de ha kell, jó értelemben vissza is fog, mert én könnyen szárnyalok. Persze, ez támogatók nélkül nem mehetett volna. Jó árban kaptam az építőanyagot, segítettek a G beton, a Tondach Magyarország, Grósz és Társa, Koléner Zoltán vállalkozó, Rétlaki János víz-gáz szerelő, Rétlaki Pál bádogos, a szomszédunk Pis György és felesége, ha nem vagyok itt, akkor mindent átvesznek, odafigyelnek.
Ez a mai nap minden féle képen egy jelentős esemény. Nem kis teljesítmény az sem, ha egy-egy termet átalakítunk a harcművészet céljának, hiszen nagyon segíti az edzéseket, megnő az edzésidő, a lehetőség, a tatami állandóra lerakott. Viszont az, hogy valami direkt ennek, ezért épül, és valaki áldoz anyagiakat, munkát, lendületet, időt, azt hiszem, ez nem kis teljesítmény! Egy évvel ezelőtt jártam itt, és hallottam, már jól áll, de még néhány dolgot rendezni kell. Aztán fél éve is ezt hallottam, nyugodtan lehetett ettől edzeni, de Tibor azt mondta, hogy még mindig nincs kész. Egyedülálló hangulatot, ad, ez tényleg maga a DOJO, fizikai, szellemi és lelki vonatkozásában, a szokásvilág. Figyeltem, még a külsős érdeklődők is levették a cipőjüket, önkéntelenül átvették az itteni szokásokat, hatott rájuk. Az pedig, hogy mások is használhatják, ebben a szellemiségben, szintén nagy dolog. Nem nagy a terem, ez egy kis terem, de nagy lehetőségekkel. Közösségeket tud összehozni, kovácsolni, megismertetni a harcművészetek világát.- beszélt Márton Imre mester az új dojóval kapcsolatban.
A terem üzemeltetését segíti a frissen alakult Dojo Szabadidő Sportegyesület, ami elérhető a +36 30 517 9872 mobilszámon . E-mail:fenyesdojo@gmail.com Igényes honlapjuk elérhető: https://fenyesidojo.hu/.