Chacón, a „senki”
Napra pontosan 20 éve robbant be a pehelysúlyú elitbe Julio Pablo Chacón, akit itthon kizárólag Kokó kapcsán ismernek. Sajnos.
Perutek János írása.
Ma húsz éve, hogy az argentin mini terminátor, Julio Pablo Chacón élete örökre megváltozott. 2000 május 25. a Malvinas Stadion csurig megtelve, méghozzá a WBA pehelysúlyú világbajnoki címmérkőzés alkalmából. A helyiek kedvence fogadja Freddie Norwood bajnokot. Ezzel a meccsel és dátummal Chacón élete örökre megváltozik.
Cikkem megírásának egyik fő mozgatórúgója az egy furcsa, és nem túl szép tény apropója kapcsán született. A napokban kattintgattam a Facebookon, és láttam felraktak néhány csatát az RTL Box Klub adásaiból - ami a magyar ökölvívás hőskora és virágkora volt. Ezt kár is lenne tagadni. Ugye a Chacón meccs az egy örök zrika téma Kokó felé, de amit kommentekben olvastam, az már nekem is túlmegy minden határon.
Kovács István biztosan nem szorul a védelmemre, de nagy rajongója voltam Kokónak, az ökölvívónak, úgyhogy nem mehetek el szó nélkül a több száz negatív komment mellett, amit kapott. A legtöbb embernek az a problémája, hogy a Chacón egy senki volt, amikor idejött, és a nagyképű Kokó jól elbaltázta a meccset. Kicsit szeretném ecsetelni a következő sorokban, hogy ez miért egy nagyon rossz és igaztalan látásmódja a történteknek.
Kezdjük azzal, hogy volt egyszer egy Freddie Norwood nevezetű pehelysúlyú WBA világbajnok. Az, hogy nem volt ürge jól mutatja, hogy még Juan Manuel Marquezzel is elbírt, amit nem kell megmagyarázni. Norwood nem akármilyen skalpokkal a zsebében érkezett tehát Argentínába, de azt hozzá kell tenni, hogyha megnézzük a rekordját azonnal lehet látni, hogy „túl lett bokszoltatva”, bármekkora tehetség is volt. Amikor megérkezett a meccsre, akkor két év alatt 8 meccset, ebből 7 címvédő mérkőzést bokszolt. Irtózatosan nagy tempó a profi ökölvívásban! A Chacón elleni ütközet első meneteiben azonban ez nem látszott. Norwood a 3. menetben padlóztatta is a telt ház előtt küzdő hazait, azonban utána nem sok momentuma volt a meccsen. Chacón átvette az irányítást és kilenc meneten keresztül űzte, hajtotta ellenfelét. Hatalmas meccs volt, a közönség tombolt! Mikor megszólalt az utolsó gongszó mosolyogtak egymásra az argentinok: Ez megvan! Azonban az argentin szurkolók nem sokáig örülhettek. Norwood győzelmét bő pontozással hozták ki a bírók. A közönség újfent tombolt csak már nem ugyanazon ok miatt.
Chacónt ez a vereség annyira padlóra küldte, hogy az utána következő úgymond felhozó, visszatérő meccsét is elveszítette, és kellett 1 hónap, míg fel tudta magát szívni annyira lelkileg, hogy újra nekivágjon egy hosszú útnak, ami egy vb-címmérkőzést jelent. Nem sokáig nyalogatta a sebeit Chacón. 2000-ben WBO latin bajnok lett.
És, ha nagyon szeretnénk bizonyítani, hogy mennyire nem volt senki még jobban visszautazhatunk az időben, amikor az atlantai olimpiai dobogó harmadik fokán egy bizonyos Floyd Mayweather-rel állt egy szinten.
Szóval 2001-ben amikor Budapestre jött Chacón, akkor egy éhes, fájó vereséget követő nagyon elszánt hangulatba lévő bokszoló repült ide, akinek minden mindegy. Világbajnokként kell hazatérnie. Sikerre éhes volt, motivált volt és a többi pedig már történelem. Azt gondolom, hogy aki elolvasta soraimat az biztosan rájön, lehet mi nekünk fogalmunk nem volt ki az a Chacón, dehogy senki nem volt, az biztos. Norwood mikor nyert Argentínában, az utolsó alkalommal emelték a kezét magasba mint világbajnok Chacón ellen. Minden bokszolónak megvan a maga sorsa, életpályája. Chacóné az volt, hogy nyerjen itt nálunk, csak erről nekünk fogalmunk sem volt. Miért is lett volna? Ki merem jelenteni, hogy Kokó előtt, se után nem volt hazánknak ekkora Megasztárja mint a mi Pistánk! Már csak emiatt is tiszteletlenség ennyire kritizálni őt majdnem két évtizede. De amiatt meg pláne ne, hogy egy Senkitől kapott ki. Julio Pablo egyébként még megvédte két alkalommal a címet, elsőként Angliában Victor Polo ellen a York Hallban. Az sem lehetett olyan egyszerű menet. Senkik nem nyernek kétszer idegenben VB címet, azt hiszem ezt a magyar ökölvívás bebizonyította az elmúlt 15 évben. Chacón egyébként a mai napig az ökölvívásban él, egy boxtermet üzemeltet, ahol profi bokszolók edzenek, akik képesek bárhol a világon ringbe lépni. Ha a mesterüket veszem alapul még odaírhatjuk, hogy ringbe lépnek ők bárhol, ráadásul győzelmi esélyekkel. Kokóról pedig tudjuk, hogy WBO alelnök lett. Mindkét bokszoló tehát maradt a bunyóban.
Végezetül had jegyezzem meg: Tisztában vagyok vele, hogy a Facebook negatív kommentelői nem a monokli olvasói közül kerülnek ki, de ha közülük egy is véletlenül ide téved és elolvassa ezt a cikket, akkor már érdemes volt megírni...
Perutek János írása