Célegyenesben a kyokushin karate válogatott
Ahogyan egyre közelebb kerülünk a budapesti kyokushin karate világbajnokság kezdetéhez, annál több a hír a magyar válogatottak felkészüléséről. Két magyar csapat is indul ezen a történelmi világbajnokságon, az un. „Independent Team” szövetségi kapitánya Sensei Zsiga Zsolt, az Orosházi Kyokushin Szabadidő Kör vezetőedzője.
- Az Independent csapathoz 28 fő tartozik, s attól „független”, hogy öt világszervezet magyarországi képviselőiből tevődik össze. Júniustól szeptemberig havi egy alkalommal négy-négy napos intenzív táborban edzettünk, s ezen kívül klubjainkban heti szinten 11 edzéssel készültek válogatottam tagjai. Saját edzőikkel készülhettek, akiknek – szándékosan- csak tanácsokat adtunk, nem akartuk megváltoztatni a megszokott edzésmunkát. Többségében a klubokban azért úgy készültek a válogatottak, ahogy kértem.
- Kik azok, akik túl teljesítettek ebből a hajtós gárdából is?
– Három versenyzőt emelnék ki, akik teljes elszántsággal, önmagukat is felülmúlva edzenek: 80 kg-ban indul Lantos Lehel (Szentes),aki Magyarország egyik legnagyobb kyokushin tehetsége. 17 évesen került be a felnőtt csapatba, úgy hogy fiatal kora ellenére komoly nemzetközi eredményei vannak, többek között japán bajnoki helyezett, rendkívüli fizikális és technikai képességekkel rendelkezik. 90 kg-ban a bajai Paksi Lóránd, aki hosszú, nyolc hónapos edzésmunkát tudhat maga mögött, heti 12 edzéssel. Technikás és dinamikus versenyzőnek számít. A hölgyeknél Bede Annanmária, a középsúlyú női mezőnyben pörgős edzésmunkát végez. De a többiek is megérdemlik a dicséretet. Az orosházi Orbán Tibor is „odateszi” magát az edzéseken, s klubtársa Olasz Attila pedig most nyújtotta eddigi legjobbját, a felkészülés során, még sohasem készült ilyen keményen világversenyre, mint most. Pedig nagy terhet cipel, hiszen az idén Európa-bajnoki ezüstérmet szerzett, s nagy az elvárás iránta.
– A sorsolás ismert. Tudtok-e speciálisan a konkrét ellenfelekre készülni, mennyire ismertek a rivális versenyzők?
- Egyes versenyzőkről szereztünk információt versenyekről, az internetről, videókról. Néhány versenyzőnk már speciálisan első fordulós ellenfelére készülhet így. Szupernehézsúlyban Tóth Richárd és az orosházi Hajdú Dezső japán ellenfelet kapott, az egyik japán bajnok, a másik japán bajnoki bronzérmes versenyző, ismerjük erősségeiket és gyengéiket. De jó pár ellenfél még ismeretlen, nincsenek információink róluk. A hölgyeknél a +65 kg. indulóit ismerjük jobban. A könnyű és középsúlyban sok az ismeretlen fiatal tehetség.
- Van-e kapcsolat a másik magyar válogatottal?
- Igen, a Shinkyokushinkai válogatott külön tréningezik, augusztus elején közös edzést tartottunk Orosházán. Nagyon korrekt a kapcsolatunk az Agócs Tibor mester irányította csapattal, hiszen helyettese, Stefanovics József lehozta csapatuk nagy részét. Így jobban tudtunk küzdelemmel készülni, bár vezetői szinten nem mindenki támogatta maradéktalanul ezt. Egyébként a shinkyokushinból is kerültek be az Independent csapatba. Úgy érzem, Agócs Tiborral és Stefanovics Józseffel nagyon jó a szakmai kapcsolatunk, s ugyanígy a versenyzők között is ez a helyzet. A versenyzők egy célért hajtanak, a magyar győzelmekért, magyar válogatottunk van, s oda kell érjünk a dobogóra!
- Mi a menetrend a hátralévő időben a világbajnokságig?
- Még egy hét kemény munka, aztán a jövő hét végén már veszünk vissza a terhelésből, majd ráhangolódás, aktív pihenés, árnyékmunka. Pörgő, de nem kemény edzés,„salaktalanítás”, s kiéheztetjük őket a küzdelemre. Szeptember 30-án utazunk valószínűleg, bár azt még nem tudjuk, hogy részt kell-e venni a válogatottnak a szentesi Shinto-kapunál a kapuszentelésen, amelyre a húsz világszervezet vezetőit várják. Elsején mérlegelés, hivatalos orvosi vizsgálat lesz, és október 2-án kezdődnek a küzdelmek. Az első napon egy fordulót rendeznek, vagyis súlycsoportonként a legjobb 64-be jutásért küzdenek. Október 3-án szombaton nagyüzem lesz, hiszen a legjobb négyig kell eljutni. Nagy büszkeség, hogy felkérésre fiammal, ifjabb Zsiga Zsolt mesterrel bemutatózhatok a világbajnokságon, egy külön erre az alkalomra készült és ehhez az alkalomhoz méltó bemutatóanyaggal. Úgy érzem, ez a Békés megyei karaténak és harcművészetnek is fontos bemutatkozás!