Bacskai és Bernáth egy győzelemre az éremtől az Eb-n

2010. 06. 07. 10:36

Két győzelemmel és egy vereséggel zárta a magyar küldöttség a moszkvai ökölvívó Európa-bajnokság vasárnapi versenynapját: sikerének köszönhetően a 69 kg-os Bacskai Balázs és a +91 kg-ban szereplő Bernáth István már negyeddöntős.

Az 51 kg-ban szereplő Kalucza Norbert a vasárnapi nyolcaddöntőben kikapott örmény riválisától, így - ötödik magyarként - kiesett az ökölvívó Európa-bajnokságon Moszkvában.

Kalucza NorbertAz Eb második napja előtt lényegesen jobb folytatásban reménykedett a magyar csapat, melynek öt szombaton érdekelt tagjából csupán Bacskai Balázs győzött. A vasárnapi három bokszoló közül elsőként, a második párban lépett ringbe a Megaszport Sportcsarnokban Kalucza, akinek örmény ellenfeléről, Derenik Gizlarjanról Kovács László kapitány sem tudott sokat, így az esélyekről sem mert előzetesen mondani semmit. A nyolcaddöntős mérkőzés később igazolta a szakvezető óvatosságát, ugyanis mint kiderült egy nagyon jó képességű bokszoló került a debreceni sportoló útjába. A meccsek nagy többségével ellentétben nem nagyon ismerkedtek egymással a felek, Kalucza próbálta irányítani Gizlarjant, aki folyamatosan mozgott, eltáncolt, és rendre váratlanul, kiváló ütemben vert bele a magyar támadásaiba. A meccs kemény volt már ekkor is, sok volt az ütés, a szakasz végére három ponttal vezetett Gizlarjan (2-5).

A pihenő után még keményebben küzdött Kalucza, az örmény ugyanakkor továbbra is magabiztosan öklözött, a nehéz helyzetekből is szép feltáró ütésekkel jött ki, és az ütéspárbajokban is eredményesebb volt. A magyar egyre nehezebb helyzetbe került, a hatodik perc végére már nyolc pont volt a különbség (3-11). Az utolsó menetben az addig is keményen hajtó, daráló magyar olimpikon fáradni látszott, továbbra is ment ugyan előre, sokat ütött, de nagyon pontatlanul, nem tudta zavarba hozni Gizlarjant, aki az utolsó másfél percben már olykor leengedett kézzel, látványosan bokszolt, és nyert, megérdemelten, 16-4-es pontozással.

Bernáth István nehéz mérkőzésen nyert a francia Zied Jouini ellen, ezzel - második magyarként - negyeddöntőbe jutott vasárnap a moszkvai ökölvívó Európa-bajnokságon.

Bernáth IstvánA magyar szupernehézsúlyú (+91 kg) korábban egyszer már találkozott mostani riválisával, akkor Franciaországban 6-6-os döntetlenre végeztek. A helyi idő szerint 23 óra előtt kezdődött összecsapás első menetében mindkét öklöző nagyon óvatosan bokszolt, alig-alig indítottak ütést, inkább arra figyeltek, hogy a másik ne tehessen kárt bennük, így ugyan Bernáth többet próbálkozott, pont nem született (0-0).

A folytatásban a francia kezdeményezőbbé vált, a korábbinál lényegesen többször ütött, ám a magyarhoz hasonlóan sokáig ő is eredménytelen volt. A szakasz hajrájában aztán előbb Bernáth találta el Jouini fejét, aki szinte azonnal válaszolt, mindjárt két tiszta találattal, így nála volt az előny az utolsó felvonás előtt (1-2). A szakasz érdekessége volt, hogy Bernáthra számolt a bíró, rögtön az után, hogy ő találta el ellenfelét.

Az utolsó három perc eleje nem jól alakult magyar szempontból, a fáradó felek csatájából ugyanis sokáig a francia látszott kijönni jobban (4-2-re elhúzott), Bernáthra pedig ismét - kissé érthetetlenül - számoltak. A debreceni sportoló ezután összeszedte magát, előbb szép ütéssel szépített, majd miután a bíró előbb számolt, majd megintette az erejével elkészült riválisát, az utolsó percben már nála volt az előny. A hajrában aztán sikerült megtartania vezetését (6-5), és bejutott a legjobb nyolc közé.

"Nagyon elfáradtam, de örülök a sikernek. A legutóbb Franciaországban, amikor a pontozók döntetlenre hozták a meccset, sokkal jobban megvertem, de mindegy, most készülök a fehérorosz ellen" - nyilatkozta Bernáth István, aki a keddi negyeddöntőben a fehérorosz Viktar Zujevvel találkozik.
Bacskai BalázsBacskai Balázs

Bacskai Balázs nagyszerű teljesítménnyel legyőzte litván ellenfelét, és bejutott a 69 kg-osok negyeddöntőjébe vasárnap a moszkvai ökölvívó Európa-bajnokságon.

Kalucza Norbert veresége utána szombaton is győztes Bacskainak kellett javítania az 1/6-os magyar mérlegen. Ez nem csupán a kívülállóknak, hanem saját magának, illetve edzőjének - egyben édesapjának -, Bacskai Imrének az elvárása is volt vele szemben. "Nagyon kemény bokszoló a litván, hátsó kézzel jól üt, de Balázs biztos, hogy meg tudja oldani" - mondta a Vasas edzője. A meccsen aztán kiderült, hogy Egidijus Kavaliauskas valóban kemény, és nem véletlenül emelték ki a sorsolásnál. Az első menetben Bacskai nyugodtan öklözött, sokat mozgott, míg riválisa a szorító közepén kettős fedezékben forgott utána. Ütéssel, ütéskombinációval többnyire Bacskai próbálkozott, de pontot érően csak egyszer talált, míg néhány másodperccel a gong előtt a litvánnak is benyomtak egyet, így döntetlennél mentek pihenni a felek (1-1).

A szünet után Kavaliauskas nyíltabban kezdett, megpróbálta meglepni a magyart, aki nem jött zavarba, kiválóan védekezett, így kis idő múlva megnyugodtak a kedélyek, igaz, az első menethez képest nagyobb lett az iram. Bacskai bal kezekkel, bal-jobb-bal kombinációkkal próbálta bontani a rivális fedezékét, és a lelátóról úgy tűnt, többször tisztán talált, ám ez az eredményen nem látszott meg. Sőt, a szakasz hajrájában egy rövid ideig a litván vezetett, a második pihenőre pedig ismét döntetlennel mehettek (3-3).

Bacskai BalázsAz utolsó három percre várt a döntés, ennek megfelelően egymásnak is rontott a két bokszoló. A litván rohamait Bacskai szépen védte, közben sokat ütött, többször tisztán talált, és ugyan a pontozóknak ebben a szakaszban sem volt a kedvencük a magyar, három kemény ütést ponttal jutalmaztak, így a Vasas korábbi junior világbajnoka éremközelbe került az Eb-n (6-3).

"A bemelegítésnél úgy éreztem, minden rendben, a meccsen mégsem tudtam úgy mozogni lábon, nem tudtam a saját vívóstílusomat hozni, ahogy kellett volna - nyilatkozta a meccs után Bacskai Balázs önkritikusan. - Nem tudom, mi volt a gond, de a balosok sem úgy pattantak, ahogy szoktak. Az egyetlen igazi pozitívum, hogy erővel jól bírtam, még maradt is bennem."

Bacskai kedden a román Gheorghe Ionuttal mérkőzik az éremért. A román 2004-ben olimpiai bronzérmes volt a 64 kilósok között, és korábban kétszer meccselt a magyarral, akivel döntetlenre áll a párharcuk.
Felkapott

A sütik olyan kis szöveges fájlok, melyeket a weboldalak felhasználhatnak arra, hogy még hatékonyabb felhasználói élményt nyújtsanak. A jogszabályok értelmében csak az oldal működéséhez teljesen nélkülözhetetlen sütiket tárolhatjuk az Ön böngészőjében, minden egyéb más süti használatához az Ön engedélyére van szükség.

A "Minden süti engedélyezése" gombra kattintva érhető el a legjobb felhasználói élmény, valamint a további füleken egyesével is engedélyezheti a különböző célú sütiket.

Az Adatvédelem oldalon megtalál minden információt a sütikről és adatvédelemről.

Ezen sütik nélkül az oldalunk nem tudja a legjobb élményt nyújtani, bizonyos funkciók működése akadályozva lenne.

A szabályzat elfogadásával ezen sütik engedélyezésre kerülnek.