Az élet nem állhat meg!
Izgalmas és tanulságos beszélgetés a nagymesterrel.
Sensei Sáfár László interjú.
Az AJKA Shotokan Karate Szövetség minden év októberében Békéscsabán tartja őszi nemzetközi edzőtáborát, mint már évek óta, a vívócsarnokban. (Köszönet illeti a csabai vívókat, akik évek óta segítenek a harcművészek rendezvényeinek lebonyolításban, sportszerű módon!) A házigazda a békéscsabai József Attila Lakótelepi Tömegsport Egyesület Shotokan Karate Szakosztálya, amit Farkas András hét danos mester vezet. A tábort az Amerikai Egyesült Államokból érkező vendégek tették nemzetközivé.
A tábor vezetője Sensei Sáfár László IX. DAN volt - azaz most már X. DAN! Ugyanis az American JKA Karate Szövetség a tábor alatt adományozta a 84 éves Sensei-nek, Karate nagymesternek ezt a magas fokozatot. A vele készített riport mindig izgalmas és tanulságos:
Hogyan élte meg a járvány időszakát?
- Ez egy szerencsétlen helyzet. Ezt meg kell állítani, mindennek mennie kell. Az élet nem állhat meg! Mi nem álltunk meg emiatt, még lélegzetvételnyire sem, nem lehet bezárkózni és elzárkózni a világtól. Mindenki azon dolgozik, hogy a gazdaság ne álljon meg. A karate része az életnek, a tanítók, a fekete övesek életének, mint az evés, ivás és a többi dolog.
Hogyan érintette az AJKA szervezetét a koronavírus?
- Nagyon nehezen dolgozunk. Amerikában bezártak a tornatermek,szabadtéren edzenek sokan. Magyarországon még viszonylag szerencsés a helyzet, mert vannak még nyitva tartó termek. Viszont mindent megpróbálunk, tesszük amit tenni tudunk. Van egy mondás: ha megvan az akarat, megvan a lehetőség. Megmagyarázni mindent meg lehet, de egy problémát sem oldott csak a magyarázat.
Így ránézésre a létszám nem sokkal kevesebb, mint korábban és a zöme fekete övesek. Nekik volt meghirdetve, vagy Ők a legelhivatottabbak?
- Ők értik meg leginkább, mit kell tenni. Sok színes öves fél a vírustól, féltik a gyerekeket a tábortól, én megértem. De akik itt vannak, ezen túl vannak, Ők a „kemény mag”!Hárman az USA-ból jöttek. Két tesztet kellett csináltatniuk, vizsgálaton mentek át, és mégis itt vannak velünk. Hisznek abban, hisszük, hogy ezt a vírust le tudjuk győzni. Erősek vagyunk, túléltük a két világháborút, Trianont, de mégis itt vagyunk.
Feltűnt, hogy a páros küzdelmi gyakorlatoknál a támadások a levegőbe történtek, s a védések és visszatámadások szintén. Az egészségvédelem miatt van így?
- Igen, hiszen megteszünk minden óvintézkedést az egészség érdekében. Távolságtartás, nincs érintkezés.
Ma a tábor fő profilja?
- Két téma a tábor fő anyaga. Az egyik az un, izomdinamika kérdése, vagyis a hirtelen mozgás, megfeszülés az adott pillanatban ennek a dinamikának a függvénye, ezt fejlesztettük. A másik, az izom szorítás és lazítás.
A tábor övvizsgával szokott zárulni. Itt DAN-ra vizsgáznak majd?Mennyire sikerült ilyen körülmények között a felkészülés a vizsgára?
- A felkészülés nem két napig vagy egy hétig tart. Magas fokozatra legalább hat hónapos munka a szükséges, és az oktató felelőssége, hogy megtanítsa azt, ami erre a vizsgára szükséges. Tréfásan azzal szoktam buzdítani a vizsgázókat, hogy „aki megbukik, azt megölöm!Ne okozzatok csalódást!” Én szigorú vizsgáztató vagyok. Engem is bánt, ha valaki megbukik, mert én nem ezt akarom. Olyan öröm, ha együtt tudunk örülni a sikernek!
Végezetül milyen tervei vannak még erre az évre?
- Írtam egy nagyon fontos könyvet a karatéról! Folyamatban van a kiadása, már majdnem készen van. Minden benne lesz, amit a karatéról tudni kell. Le lesz fordítva magyar nyelvre is, kiadjuk Magyarországon is. Mind a 24 befejezett fejezet technikai elemekről szól, a fordulásos, a dinamikus erőről, a rúgás technikák, a blokkolások… S lesz benne néhány régi történet, ami velem történt meg az évtizedek alatt. 45 éve írom ezt a könyvet, nem egyszerű dolog, ez az életem összegzése is. Állandóan csiszolom. Mondták is tanítványaim tréfásan: Sensei, ne vegye kezébe a kéziratot, mert mindig változtat benne valamit!