Ankara csak állomás a bakui úton - Kovács László értékelése
Kovács László szövetségi kapitány értékelte csapatunk teljesítményét a csütörtöki elődöntők előtt. Mint ismert, a magyar csapatot már csak Szellő Imre (81 kg) képviseli, ő az egyetlen, aki éremmel térhet majd haza Törökországból.
- Az Eb előtt azt nyilatkozta, három éremmel lenne elégedett az ankarai Eb-n. Ezek szerint most nem elégedett?
- Nem vagyok elégedett, az eredménnyel semmiképpen. Az egyéni teljesítményekkel viszont többé, kevésbé igen. A fiatalok – Lakatos István, Nagy Krisztián, Harcsa Zoltán – azt nyújtották, amit vártunk tőlük. Harcsa sajnos sérülés miatt nem tudta folytatni a versenyt. Két utóbbinak ez volt az első Eb-je, tapasztalatlanok még. A többiek teljesítménye sem volt rossz, csak kevés ahhoz, hogy eredményes legyen. Több kell ahhoz, hogy ott lehessünk a világ élvonalában. Szélesíteni kell a taktikai repertoárt, alkalmazkodni kell az új pontozási rendszerhez.
- Csötönyi Sándor, a MÖSZ elnöke azt mondta, fizikumban is gyengébbek a mieink a mezőny többségénél. Igaz ez?
- Nem hiszem, hogy gyengébbek lennénk, sőt, az a versenyző, aki képes a harmadik menet megnyerésére – márpedig ez legtöbb bokszolónkra igaz -, annak nincs baj a fizikumával. De az igaz, hogy a fizikum erősítése lényeges az ökölvívásban. Inkább taktikai és technikai téren voltak problémák. Visszatérő gond volt, hogy az első meneteket rendre elveszítettük. Igazából a helyzeteket akarjuk megoldani, ahelyett, hogy mi teremtenénk meg ezeket a helyzeteket.
- Mivel magyarázza az Eb-címvédő Bacskai Balázs korai kiesését?
- Balázs mindent megtett azért, hogy megnyerje a francia Adriani Vastine elleni mérkőzést. Tisztességesen készült, olyan váratlan vereség ez, ami bárkivel megesik. Keressük az okokat, úgy vélem, a véletlenek egymásutánja is közrejátszott ebben.
- Káté Gyula, az utóbbi két Eb ezüstérmese egy körrel tovább jutott, de hét év után először maradt le a dobogóról.
- Megmagyarázhatatlan számomra ez az eredmény. Az első mérkőzésén megmutatta, hogy képes bármilyen feladat megoldására, nem voltak erőnléti, technikai és taktikai gondjai. A negyeddöntőben gyengén kezdett, későn pörgött fel, s hiába nyerte meg a harmadik menetet, már nem tudott fordítani.
- Harmadik klasszisunk, a WSB-t is megjáró Szellő Imre viszont még mindig állja a sarat, élete első érmét szerezte felnőtt világversenyen. Várható volt az ő remeklése?
- Ugyanabba a kategóriába tartozik, mint Káté, Bacskai, sőt, Varga és Darmos is. Persze őt is majdnem utolérte az új pontozás átka, csak döntetlen után a segédpontokkal tudott nyerni. Ez azonban csak a látszat, Imre valójában fölényesen verte a török bokszolót, főleg a harmadik menetben. A pontozóknál jókora volt Imre fölénye, a végeredmény azonban a különös rendszer miatt lett egál.
- Mennyire számított kiemelt eseménynek a mi szempontunkból ez az Eb?
- Annyira, amennyire minden Európa-bajnokság. Ám amikor ebben az évben egy olimpiai kvalifikációs vb-t is rendeznek, némiképp háttérbe szorul az Eb jelentősége. Erkölcsi értéke azonban nagy, de a felkészülés jelen helyzetében nem akkora súlya, mint például a szeptemberi bakui vb-nek. Az viszont tény, hogy értékes tapasztalatokat szereztünk, mindenképpen hasznos volt a részvételünk. Rávilágított hibáinkra, s azt is fel tudtuk mérni, melyek az erősségeink. A vb-ig hátra lévő hónapok feladata a tapasztalatok elemzése, és a világbajnoki felkészülés ennek szellemében történő módosítása.
Az ankarai Európa-bajnokságon tizennyolc ország szerzett érmet.
6 érem – Oroszország
4 érem – Olaszország, Törökország
3 érem – Azerbajdzsán, Grúzia
2 érem – Írország, Ukrajna, Moldávia, Wales, Bulgária, Románia, Anglia
1 érem – Magyarország, Franciaország, Horvátország, Németország, Fehéroroszország Örményország
Írta: Ch. Gáll András - www.boxing.hu