Akar-e az AIBA beszélni a problémáról? A jelek szerint nem!
Nem tudta megfélemlíteni az AIBA (Nemzetközi Amatőr Ökölvívó-Szövetség) Rudel Obrejat, így hogy nyomást gyakoroljon, kizárta Romániát a nemzetközi versenyeken való részvételből. A lobby jól működik, az állam be is jelentette, hogy megvon minden anyagi támogatást a román szövetségtől, így nem csak a versenyeken való részvétel, hanem a szövetség működése is komoly veszélybe került.
Sok sportág van, ahol a világversenyeken rendkívül sok esetben merül fel a bírói csalások, félrepontozások, leléptetések száma, de ez kirívóan magas a küzdősportok esetében, és a leghangosabb kinyilatkozások az amatőr bokszban vannak. Az utóbbi években szinte alig volt olyan nemzetközi verseny, ahol ne lett volna visszhangja a paktumot kötött, egymást támogató bírói döntéseknek, és ez így volt Pekingben is, az Olimpián.
A fórumokban ilyenkor rendre a vezetőséget szidják, hogy nem működik a sportdiplomácia, pedig dehogynem… csak kicsiben. A sportvezetők ahelyett, hogy nagy hanggal kiállnának, és érvényt szereznének az igazságnak, maguk is különböző paktumokat kötnek. Ha ellenünk pontozott „A” ország, akkor én megegyezek „B” országgal, és majd mi együtt „A” ország ellen pontozunk, természetesen egymásnak viszonozva a kölcsönös gesztust. Itt már csak az a kérdés, melyik országhoz tartozik több „haver” akik benne vannak a mutyiban, az az ország jobb helyezést fog elérni. Itt nincs célfotó, a bíró vonogathatja a vállát, ő láthatta másképp is azt az ütést, vagy védekezést. Sajnos hiába feltételezem azt, hogy a bírók többsége tisztességesen teszi a dolgát, emelt fővel áll fel a bírói asztaltól, ha egy-egy beavatott ember éppen „sportdiplomáciai okokból”, a vezetőség utasítására –kérésére- kicsit jobban odafigyel a pontozó lapra, amikor az ominózus „A” ország sportolója van a ringben.
Hogy lehet ezt nagyban csinálni? Pont úgy, ahogy Obreja elmondta Peking után: A véletlenszerűen kiválasztott bírókat lecserélték, így olyan bírók pontoztak egyes meccseken, akiket a számítógép helyett a szövetség ültetett be pontozni. Mi történt a bejelentés után? Obrejat felfüggesztették a delegációból, kitették a szálláshelyéről, majd vizsgálatot indítottak - ellene.
Hogyan lehetne elejét venni a hasonló eseteknek? Sehogy. Látjuk, ha valaki felemeli a hangját, akkor a szövetség lesújt, és nem a bűnös bűnhődik, hanem a sportoló, aki most motiválatlanul mihez kezd magával? Mi a szarért edzett éveken keresztül, ha sportvezetők mutyija miatt nem indulhat világversenyen? Persze meg lehet ezt oldani okosban, elképzelhető, hogy néhány román versenyző állampolgárságot vált, és bár nem érti majd a himnusz szövegét,de büszkén áll a dobogón, hacsak le nem pontozza „A” ország pontozója.
- Fezsoj blogja 1. rész - www.xlsport.hu