A sufniból törnek a csúcsra
Az egykori kitűnő ökölvívó családi házának egyik aprócska helyiségében készíti fel versenyzőit, ám ez az eredményeiken csöppet sem látszik.
A 49 esztendős Priskin Pál ismert és elismert alakja a hazai ökölvívóéletnek, a csepeli sportember a válogatottságig vitte, többszörös korosztályos magyar bajnok, kétszeres felnőtt ob-ezüstérmes volt. A versenysportot 1985-ben fejezte be, de a sport ezután sem maradt ki az életéből, két évig edzőként is dolgozott, az MMA Szövetség Budapest csapatát irányította. Aztán váltott, saját klubot alapított.
- A korábbi klubomtól békességben váltam el, úgy éreztem, szeretnék a saját lábamra állni, létrehozni egy önálló csapatot –kezdte Priskin Pál. – Egy ideig a Patai Gladiátor színeiben versenyeztek a srácaim, ezért a mai napig hálás vagyok Patai Árpádnak. Aztán létrehoztuk a Priskin Team Budapestet, ahová több korábbi versenyzőm követett. Szeretném leszögezni, senkit nem csábítottam, de egyértelmű volt számomra, hogy ha a srácok velem akarnak dolgozni, akkor nem küldöm el őket. Mózsi Attilával, Kovács Lászlóval, Nyeste Sándorral, Bozsányi Andorral, Pócsai Krisztiánnal, Kiss Róberttel, Simon Arnolddal és Baráth Richárddal az élen kialakult egy erős mag, de azóta is többen csatlakoztak hozzánk. Az ajtónk nyitva áll a küzdősportot szerető fiúk és lányok előtt!
Egyre-másra érkeznek a hírek vadonatúj edzőtermek, Gymek megnyitásáról, versenyringek, ketrecek, csillogó-villogó kondigépek szolgálják a versenyzők felkészülését. No, Priskin Pálék nem ilyen teremben edzenek, nagyon nem!
- A házamban hoztam létre egy aprócska edzőtermet, mondhatnám azt is, hogy egy sufniban edzünk – mondja félig viccesen, félig komolyan az edző. – Nem az a lényeg, hogy egy szuper edzőteremben készüljünk, sokkal fontosabb a versenyzőim részéről az alázat, a tenni és győzni akarás! Azt hiszem, az, hogy milyen körülmények között dolgozunk, a legkevésbé sem látszik az eredményeinken. Ha a szív és a lelkesedés megvan, az sok mindent képes ellensúlyozni, talán még dacosabbá, keményebbé teszi az embert. Sokat jelent számunkra, hogy az egyik legjobb magyar MMA-fighter, Sárközi Robi is megdicsérte a nálunk folyó munkát.
A tanítványok java része nem a Rózsadombról érkezik a csepeli családi ház termébe tréningezni, a srácok – mint sokan manapság – sokszor napi gondoktól terhelve érkeznek edzésre, ám a mester kiszúrja, ha baj van.
- Jó emberismerő vagyok, azonnal észreveszem, ha valami nem stimmel a srácoknál, rosszkedvvel érkeznek edzésre. Ilyenkor kell az empátia, leülök velük beszélgetni, próbálom megérteni a gondjaikat, kibeszéljük a problémákat, mentálisan segítem őket. A ringbe vagy ketrecbe csak tiszta fejjel lehet bemenni, a teljes összpontosítás hiánya megbosszulhatja magát. Küzdősportágakat űzünk, a tiszta fej legalább olyan fontos, mint a megfelelő fizikai, technikai felkészültség.
Priskin Pál eredményes ökölvívókarrierjéből adódóan oktatásának alapját az ökölvívás jelenti, ám sok-sok munkát fektetett abba, hogy a földharctechnikákat is elsajátítsa. Nem hiszi magát tévedhetetlennek, szakmai alázatát jelzi, hogy versenyzőivel rendszeresen járnak más klubokhoz földharcedzésekre, legtöbbször a Soós István vezette Spartacushoz.
- Köszönöm Sosiéknak a segítséget, nagyon sokat jelent a versenyzőimnek a velük való közös munka. Komplex tudást szeretnék átadni a versenyzőimnek, én is igyekszem folyamatosan fejlődni, tanulni. Nyitott szemmel járok a világban, figyelem a más klubokban folyó munkát, s ha látok valami jót, azt átveszem, beépítem az edzésprogramba.
Persze, az első szerelmet soha nem felejti az ember, Priskin mester ma is erős kötődést érez a szorító, az ökölvívás iránt.
- Tagadhatatlan, hogy az ökölvívás mindig a szívem csücske marad, ma is tartom a kapcsolatot a sporttársakkal, a szövetség munkatársaival. Edzői vizsgával is rendelkezem, hamarosan csatlakozunk a Magyar Ökölvívó-szövetséghez, bokszban is szeretnénk megmutatni magunkat.
Az klub fejlődését tekintve úgy tűnik, a csepeli sportember „a falon is átmegyek” mentalitása átragad tanítványaira. A Priskin Team Budapest fighterei elismert tagjai a hazai küzdősportéletnek, több stílusban is szép eredményeket tudhatnak magukénak. S hogy milyen eredményeket tűzött ki maga, s versenyzői elé a maximalista edző?
Balogh Zoltán írása