A Magyar Ökölvívó Szövetség elnökségének közleménye
A szövetség elnöksége megtárgyalta az elmúlt napokban kialakult helyzetet, melynek alapja a sikertelen vb szereplés kapcsán a sportág vezetése ellen indított.
A szövetség elnöksége megtárgyalta az elmúlt napokban kialakult helyzetet, melynek alapja a sikertelen vb szereplés kapcsán a sportág vezetése ellen indított, ugyanakkor a tényeket figyelmen kívül hagyó kampány. Az elnökség egyoldalúnak és megalapozatlannak tekinti a sajtóban megjelent írásokat. Mindehhez Harcsa Norbert facebook bejegyzése adta az alapot, melynek felvetései cáfolhatók, mint például az a pont, mely szerint a vb-re utazó versenyzők - szemben a facebook állítással – kaptak kíséretet Ferihegyen, a szövetség nemzetközi igazgatója intézte a beszállításukat.
A szövetség elnöksége szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy messze nem a dohai volt az első kudarccal végződött vb szereplésünk. Többször sajnos még sokkal rosszabb helyzet is adódott, előfordult, hogy egy azon világversenyen tömegesen mondtak csődöt a mieink.
1974 Havanna, első Vb, csak néhány név a magyar csapatból: Gedó, Orbán S. , Badari, Orbán L., Botos, Kajdi. Érmet nem sikerült szerezni.
1995 Vb Berlin, a csapatban Lakatos, Kovács I., Farkas, Kótai, Szűcs, Mizsei, Erdei. Közülük csak Farkas került a legjobb nyolc közé. Mi lett volna, ha már akkor is létezett volna az olimpiai kvalifikációs rendszer? Az eredménytelenség láttán akkor is lehetett volna, de még sem kongattak vészharangokat, mint ahogy az sem hangzott el, hogy "padlón a magyar ökölvívás".
1999 Vb Houston, a csapatban Lakatos, Farkas, Nagy J., Balzsay, Kótai, Hidvégi, az eredmény sajnos nem több mint nulla.
Emlékeztetünk arra is, hogy a 2000. évi olimpiára csak a harmadik kvalifikációs tornán jutott ki Lakatos, Balzsay, Erdei. Jelenleg még két kvalifikációs lehetőség áll öklözőink előtt és nem sportszerű előre leírni a csapatot.
"Minden idők leggyatrább eredménye", olvashattuk, de ez a megállapítás az imént felsorolt tények ismeretében alaptalan és távolról sem korrekt megítélése a magyar amatőr ökölvívásnak, elsősorban amiatt, hogy figyelembe illene venni azt a tényt is, hogy egyidejűleg utánpótlás vonalon kimagasló eredményekkel rendelkezik a sportág.
Az utánpótlásban 400 fővel emelkedett a létszám az utóbbi három évben, mondhatjuk, hogy rengeteg a tartalék a magyar bokszban.
Az idei évben Csóka Eb bronzérme és Harcsa Zoltán Európa Játékok bronzérme mellett a következő utánpótlás eredmények kerültek az egyetemes magyar sport asztalára:
Férfi Junior VB
III. László Szilárd (70kg) KSC
Férfi Junior EB (Lvov)
III. Báki Alex (46 kg) MTK
Női Junior és Ifi VB (Taipei)
III. Budai Vivien (junior 80 kg) KSI
III. Takács Tímea (ifi 60 kg) Halásztelek
Női Junior és Ifjúsági EB (Keszthely)
I. Petrovics Gabriella (Junior 66 kg) Kaposvár
II. Károlyi Gabriella (Junior 46 kg) Kaposvár- NAK
II. Endre Krisztina (Junior 54 kg) Kiskunfélegyháza
II. Pallós Szimonetta (Ifi 81 kg) DVSC
III. Gál Bernadett (Junior 63 kg) Gyevát
III. Budai Vivien (Junior 80 kg) KSI
III. Bencze Eszter (Ifi + 81 kg) Vecsés
Ebben az évben még hátra van az ifjúsági Európa-bajnokság és a schoolboys Európa-bajnokság is, azaz reményeink szerint a lista tovább bővül. Az idei érmek reményt keltőek és megítélésünk szerint ebben a helyzetben nem lehúzni, sokkal inkább segíteni kellene a szövetség törekvéseit, melyek az utánpótlás fejlesztési programra épülnek, a vezetés ebben látja a hosszú távú fejlődés útját.
Vádként fogalmazódott meg, hogy az ökölvívó edzők egy része törvénytelen úton szerezte a végzettségét igazoló papírokat. Ezt a kérdést is vizsgálta a MÖSZ vezetése és nem találta bizonyítottnak az állítást. Szerencsétlen, hogy egyesek a sportágból vagy azon kívülről tényekkel alá nem támasztott mendemondákkal próbálják szembe állítani a sportágért ténylegesen dolgozókat.
Fontos tudni a támogatások kapcsán, hogy a szövetség a regionális szövetségek felé továbbítja az államtól befolyó pénzeket, - nem mellesleg - a saját szponzori bevételeiből fizetve az átutalásokat, tavaly 4 és fél milliót. A MÖSZ az egyesületek pályázataira küldi tovább a megítélt támogatásokat, azaz ebben az esetben nem tesz és nem is tehet mást, mint hogy a postás szerepét tölti be. A támogatás kedvezményezettjei az önálló jogi személyiségű egyesületek, és az akadémiák. A szövetség nem tudja és nem is akarja befolyásolni ezeknek a pénzeknek az elköltését.
Egyidejűleg szükséges hangsúlyozni, hogy a versenyző az egyesületé és a szövetségnek nincs módja dotálni azokat az öklözőket, akik nemzetközileg nem érnek el kiemelkedő eredményt. Számukra a megélhetést az egyesületeik biztosítják. A szövetség feladata a szükséges feltételek megteremtése a válogatott szintű sportolók részére, minden korosztályban, férfi és női vonalon. A MÖSZ ebben az évben is teljesítette a kötelességét, az edzőtáborozásoktól a kiutaztatásokig megteremtette a feltételeket a válogatottjai részére.
Végezetül a szövetség elnöksége igaztalannak tartja bizonyos negatívumok felnagyítását, az elnök elleni kampány pedig a fenn említett tények semmibevételére épül. Az egyoldalúan bűnbaknak kikiáltott és célkeresztbe állított Csötönyi Sándor elnök úr társadalmi munkában végzi a szövetség vezetését, jelöléssel választották és az idén tavaszi tisztújításkor a boksz társadalom másra nem adott le jelölést, csak rá és egyhangúan választotta – ismételten - elnökévé.
forrás: MÖSZ
Nézd meg ezt is: Csötönyi Sándor interjú - videó