A Kick-box Európa-bajnokság után
Szlovénia fővárosában, Mariborban véget ért a Light-contact, K-1 és Low-kick Európa-bajnokság. Mint ismeretes, a nyári, törökországi események miatt helyezte át a helyszínt a WAKO világszövetség vezérkara.
A tavalyi világbajnokságok mezőnyéhez képest nagyobb létszámú válogatott indult Mariborba, jó pár újonccal. Mind a ringeseknél, mind a light-contactosoknál akadtak újoncok. A ringesek szereplését nem övezte siker, egy nyert mérkőzésre tellett az erőből. Az is igaz, hogy hatalmasa, kemény mezőny jött össze,aminek jelentős részét tették ki az un. „szovjet utódállamok”, ami, ismerve a ringes sportágak ottani magas színvonalát, eleve nagy kihívást jelentett. Volt, ahol még a legjobb 16-ba is be kellett mérkőzni, vagyis itt nem adtak úgymond semmit sem ingyen. Nekünk sem… Ringeseink szereplését nem kísérte siker.
A light-contact válogatott alakulóban van, az új szövetségi edzői team, Dancsó Zoltán és Olasz Attila már eredményeket könyvelhet el az egész évi megfeszített edzői munka eredménye képen.
Dancsó Zoltán Light-contact szövetségi kapitány így látta az EB szereplést,s a light-contactban folyó munkát:
- Nagyon kemény feladatot kaptunk edzőtársammal, Olasz Attilával. Tavaly ilyenkor még utolsó versenyemen küzdöttem Dublinban, s váratlanul ért januárban a felkérés a szövetségi kapitányi posztra; jó döntésnek bizonyult,hogy Olasz Attila edzőtársammal ketten végezzük ezt a munkát. Nagyon nagy segítség nekem Attila, mind a szakmában, mind fizikálisan, mentálisan. Véleményem szerint ugyanis két-három ember több mindent lát, mint egy. Team munkának kell lennie egy szövetségben, egy egyesületben, egy szakágnál, így kell dolgozni. Úgy érzem, a klubedzők is, mintha most jobban nyitottak lennének felénk. Bízok abban, hogy lesz megint egy olyan új hullám, mint amit annak idején a Debreczeni, Dancsó, Marton, Pruzsinszky, Krempf generáció tudott produkálni. Annak idején „a magyarok nyilaitól ments meg minket”, még az oroszok sem szívesen küzdöttek meg velünk.
- Új módszerek, új szemlélet, ez szükségszerű volt…
- Igen, szakmailag is előre léptünk. Például lejött a dunavarsányi táborba jó pár klubedző is, valamint, amit még kiemelnék, még a veteránok is lejöttek edzeni. Nyilván teljesen más generációt alkottak, - 41-55 év a korosztály- de péntek, szombat, vasárnapra lejöttek, összekovácsolódtak, nyitottak voltak a vívósabb stílusú küzdelemre, jobb is lett az eredményük. Nyitott emberekkel és csapattal dolgoztunk. Az eredmények még nem úgy tükrözték vissza a befektetett munkát, még nem szereztük vissza a korábbi hegemóniánkat, de Veres Roli aranyérme, Busa Gabi ezüstje, s a bronzok – bízok abban, hogy ez csak bővülni fog. Még most sem volt teljes a csapat, öt súlycsoportban nem vittünk ki versenyzőt. Ennek felépítése nem egy év, de ha sikerül, akkor Attilával eredményt tudtunk elérni. A mostani juniorokat és kadet 2 korosztályúakat kell majd beépíteni. A jövő évi csapatot , s már most ősszel elkezdjük építeni. Már most Görögországban az Európa-bajnokságon kick-light-ban feltérképezzük a mezőnyt, s a mieink közül is nézzük , kik áldozzák be a munkát, ezt a kilenc hónapot a jövőbeni eredményes szereplés érdekében. A jövő évi light-contact világbajnokság Brazíliában lesz, ami kemény diónak számít, majd eldől, milyen létszámban tudunk majd menni.
- Mariborba a lyukas súlycsoportok nem anyagiak miatt nem utaztak…
- Így van. A saját klubomból is húztam ki válogatott jelöltet, mert annyira fiatal volt, hogy még „nem lehetett beledobni a mélyvízbe”. híve vagyok a kemény terhelésnek, a „mélyvíznek”, de nem eszetlenül, hanem tudatosan., ahogy Veres Rolit is felépítették. A bázisokból, Esztergomból, Budapestről, Békéscsabáról, Budapestről, Szegedről és a többi hagyományos, lightos központból építkezhetünk, s azokban a klubokban, ahol most némileg „pangás” tapasztalható, ott kellene egy kis lökést adni,újra éleszteni. Az év elején megkezdtük Olasz Attilával az ország körbe járását, még kettő város van betervezve, ahogy időnk engedi.
- Elégedett vagy a csapattal végül is?
- Igen, nem tűnt el a magyar light-contact, hanem megerősödött, és innen kell majd továbblépni. A dublini korosztályos világbajnokság után Attila elkészítette a rangsort, korosztályonként. Az első ötben vagyunk mindenhol, volt, ahol elsők lettünk, volt ahol harmadikok, negyedikek, ötödikek vagyunk. Ebből kell építenünk a jövőt!
- Mit várt az Európa-bajnokságtól és mennyire igazolódott be?
A light-contact annyiban más, hogy itt még mindig folyik a generációváltás és a csapatépítés, nem úgy van, hogy csak úgy előhúzzunk egy másik csapatot, mint nyuszit a cilinderből. Ebben a szakágban bekövetkezett egy vezetőségváltás is, s nagyon elégedett vagyok Dancsó Zoltánnal és Olasz Attilával, a szakág új vezetőivel. Rendkívül jól fogják össze ezt a csapatot, s nem csak egy versenyre, hanem az edzőtáborokra és az évközi összetartásokra is ügyelnek. Járják az országot, ott, ahol jelentősebb light-contact bázis van, átadják tapasztalataikat, módszereiket és tanácsokat adnak a helyi edzőknek a napi klub munkához. Azon túl, hogy két kiváló szakemberről beszélünk, rendkívül motiváltak és lelkesek. Amennyiben megnézzük az eredményeket és a kinti színvonalat, a lightosok szereplését a körülményekhez képest jónak ítélem. A legfőbb öröm az, hogy itt egy határozottan és biztosan felfelé ívelő pályát látok.
- Érdekes, hogy az az újonc Veres Roland lett Európa-bajnok, aki a korábbi években point - fighterként volt nyilvántartva, s egyszer csak berobbant a light-contactos mezőnybe…
- Ez egy nagyon érdekes dolog. Az a régi nagy generáció, a Hugyetz Lajos, Katona Barna, Szűcs Zoli, aztán Debreczeni Dezső és Dancsó Zoli is a pályafutásuk kezdetétől mind a két, egymástól különböző szabályrendszerben szerepeltek, amit akkor természetesnek vettünk. Akkor a versenyre való felkészülés nem különbözött annyira szignifikánsan egymástól és ezek a versenyzők ráadásul kiemelkedő tehetségek is voltak. Azóta annyira elvált ez a két szabályrendszer egymástól, hogy szinte lehetetlen a kettőt egyszerre és kiemelkedő színvonalon csinálni. Veres Roli viszont egy olyan kiemelkedő tehetség, aki képes ezt eredményesen megoldani. Nagyon kevés ilyen egyéniség található nem csak itthon, de nemzetközi szinten is. A külföldiek közül a bolgár Dimitrov és az ír Leonardot lehet megemlíteni. Pár évvel ezelőtt még egy nagyon zárt, ökölvívó alapokra épülő, „rakkolós” küzdő stílus volt a light-contact, de mostanra átalakult. Az éremtáblázatot nézve az oroszok mellett megjelentek az írek, olaszok és nem véletlen, hogy a lengyelek most nem olyan eredményesek., mert ők megmaradtak a régi stílusnál, míg az olaszok és írek tudtak váltani. Napjainkra egy vívó stílusú, sokmozgásos, gyakori elmozgásokkal, beugró támadásokkal operáló light-contactos küzdőmodor alakult ki. Persze, az oroszok továbbra is a topon vannak sajátos felkészülésük és harcmodorukkal, de már nem csak ez létezik, mert megjelent az említett jegyekkel leírható, markáns irányváltás.
Megváltozott a bíráskodás szisztémája is, hiszen már nem a régi 10 pontos menetenkénti pontozás a hivatalos, hanem a találatokat adják össze, s ez a vívó stílusnak kedvez. Látványosabb és izgalmasabbak a mérkőzések, nagyon sok esetben az utolsó 15-20 másodpercben változott meg a végeredmény. Jelentős mértékben megnőtt a fizikai, de e mellett a mentális kondíció szerepe is, mivel végig kell tudni koncentrálni az egész 3x2 percet. A magas szintű fizikális kondíció már nem csak azért kell, hogy a versenyző folyamatosan támadjon, hanem az elmozgásokhoz, a távolról történő beugrásokhoz is . Az új light-stílusban ezeket a harmadik menet végén is kell tudni hozni, ami nagyon energia igényes.
- A bíráskodás milyen volt az Európa-bajnokságon?
- Nem hallottam olyan, ami alapvetően megkérdőjelezhető ítéletet jelentett magyar szempontból. Persze, egy-két furcsaságról hallottam, de döntő szerepet nem játszottak ezek a tévedések. Nagy örömünkre, Szabó Gábor nemzetközi bíránk, évek óta tartó magas színvonalú munkájának elismeréseként meghívást kapott a 2017 júliusában a lengyelországi Wroclawban rendezendő Világjátékokra, ahol a kick-box meghívott sportágként vesz részt. Szabó Gábor így egyike lesz a hivatalos WAKO bírói karnak. Nagy szakmai elismerés és siker! Egy másik igen jelentős és fontos sportdiplomáciai sikert is arattunk, hiszen Szövetségünk alelnökét, Király Istvánt, a WAKO európai szervezetének közgyűlésen beválasztották a szűk vezérkarába, a WAKO Europe Board-jába.
Eredmények:
LIGHT-CONTACT SZABÁLYRENDSZER:
Európa-bajnok: Veres Roland (Magyarország, Halker-Király team) Edző: Király István, Jároszkievicz Krisztián
2. Alekszander Lebegyev (Oroszország)
3.Ivan Sciolla (Olaszország)
3.Mario Rubio-Lorenzana (Spanyolország)
Európa-bajnok:Samil Khezh (Oroszország)
2.Des Leonard (Írország)
3.Zsarkó Dániel Péter (Magyarország, Combat „D” SC, Szeged) Edző: Stricz Richárd
3.Luca Padoan (Olaszország)
Európa-bajnok:Roman Bruendl (Ausztria)
7.Gács Kristóf (Magyarország, Titán KBSE)
55 kg.
Európa-bajnok:Valentina Filatova (Oroszország)
2.Busa Gabriella (Magyarország,Combat „D” SC Szeged) Edző: Tóth Gábor
3.Dorota Godzina (Lengyelország)
3.Sonja Stacher (Ausztria)
Európa-bajnok:Aine Leonard (Írország)
2.Roberta Cargno (Olaszország)
3.Busa Andrea (Magyarország, Halker Király team) Edző: : Király István, Jároszkievicz Krisztián
3.Marina Popova (Oroszország)
Európa-bajnok:Lauren Bradshaw (Írország)
2.Giulia Compagno (Olaszország)
3.Sélley Anna (Magyarország, Zrínyi Miklós Kick-box Akadémia) Edző: Zrínyi Miklós
3.Lea Ysewyn (Németország)
63 kg.
Európa-bajnok:Massimo Vivaldi (Olaszország)
2.Bertalan Gábor (Magyarország, Metex'05 Controll SE Szombathely) Edző: Dancsó Zoltán
3.Sadik Bagirov (Azerbajdzsán)
Európa-bajnok:Thomas Jenden (Dánia)
2.Christopher MCNeish (Nagy-Britannia)
3.Csernák Sándor (Magyarország, Lajo-S-port SE) Edző: Nagy Lajos
3.Luca Martorelli (Olaszország)
Európa-bajnok:Jan Simon (Szlovénia)
5.Bagi Péter (Magyarország, , Zrínyi Miklós Kick-box Akadémia)
Európa-bajnok:Leszek Jobs (lengyelország)
2.Enzo Isopo (Olaszország)
3.Tóth István (Magyarország, Beremendi Építők SE) önmaga edzője
3. Mark Baldry (Nagy-Britannia)
Európa-bajnok:Steven Glover (Németország)
2.Dusan Kodrics (Szlovénia)
3.Pődör Csaba (Magyarország, Agrobio Classic SE, Szombathely) Edző: Mayer Gábor
65 kg.
Európa-bajnok:Szuknai Zsuzsa (Magyarország, Boxvilág Ökölvívó Képző SE, Szeged) Önmaga edzője
2.Alexandra Latocha (Németország)
3.Vanessa Gonzalez De La Torra (Spanyolország)
54 kg.
Európa-bajnok:Armen Arutyunov (Oroszország)
5.Szőke László (Magyarország, Fontana SE Debrecen)
Európa-bajnok:Alekszander Konovalov (Oroszország)
7.Géczei Róbert (Magyarország, Békéscsabai Lakótelepi SE-Energy Gym)