„Célom egy szépen csillogó olimpiai érem” – interjú Szellő Imrével
Szellő évek óta a magyar ökölvívó válogatott oszlopos tagja, aki jelenleg a fél-profi WSB - World Series of Boxing ligában erősíti a Memphis Force csapatát. Az amerikai szezonnak vége, de nincs megállás, mivel Imre júniusban a magyar válogatott színeiben az Európa Bajnokságon, majd a szeptemberi világbajnokságon szerezhet újabb érmeket. A Szent Korona Rádió interjúja Szellő Imrével.
Az amatőr ökölvívásban hazánkat képviselve, rengeteg világversenyen vettél részt. Mégis a megnyert mérkőzések közül melyek azok, amelyek számodra különleges jelentőséggel bírnak?
- 2009-ben az EU Bajnokságon legyőztem a Pekingi olimpia ezüstérmes irt, Kenneth Egant, és 2002.ben kiütöttem Balzsay Károlyt, az első nemzetközi felnőtt versenyemen.
Jelenleg a World Series of Boxing (WSB) ligában öklözöl. Elmondanád ki szervezi ezt a versenysorozatot, és miben más mint mondjuk a kizárólag amatőr csapatokat felvonultató BoxingONE?
- Az amatőr világszövetség (AIBA) indította ezt a fél-profi ligát, ahol az úgymond, eredményes amatőr bunyósok, kereshetnek egy kis pénzt, és jobb lehetőség nyílik meg előttük, ha esetleg profinak állnak. Magyarországról Káté Gyula, Bernáth István és én kaptam előszerződést, és sajnos csak ketten kaptunk a Bernáth Istvánnal csapatszerződést. Bernáth - (1 győzelem) a kazak Astana csapatat erősíti, míg én a Memphis Forcet. (4 győzelem, 1 vereség)
Mikorra tervezed befejezni a fejvédős bokszot, illetve a WSB–ben való szereplésed lehet-e ajánlólevél egy tengerentúli profi szerződésre?
- Mindenképpen szeretnék a profik táborába lépni, de csak a londoni olimpia után, remélem lesz rá lehetőségem, az amerikai edző szerint, eladható lennék az amerikai piacon, és nem áll tőlem távol, hogy a tengerentúlon próbálok szerencsét.
A családod, hogy viseli a folyamatos utazásokat és most ezt az amerikai kalandot?
- Nehezen. Nem egyszerű egy olyan emberrel együtt élni, aki folyton távol van a családjától, és szinte csak a telefon és az internet segítségével tudjuk tartani a kapcsolatot. Mondhatom, hogy a feleségem egyedül neveli a kislányunkat, vezeti a háztartást és mellette még főiskolát is végez, reméljük, hogy májusba meg is szerzi a diplomát. Nagyon büszke vagyok a családomra.
Legemlékezetesebb győzelmed és miért?
- A pekingi olimpián az első menetben TKO-val legyőztem a venezuelai Luis Gonzalezt, és ezzel az 5. lettem Pekingben, illetve az első WSB szezon utolsó mérkőzésén, kiütöttem a mexicói Ortegat.
Mi a véleményed a jelenlegi magyar amatőr és profi ökölvívásról?
- Jó úton halad a magyar amatőr ökölvívás, 2009-től minden világversenyről érmekkel térünk haza, és tegyük hozzá, hogy alig van amatőr bunyós ebben a kis országban, és jóval kevesebb támogatást kapunk, mint a szomszédos országok, de még így is ott vagyunk a legjobbak között. A profi ökölvívás sajnos most mély hullámvölgyben van, de remélhetőleg felfelé ível, nincsenek most olyan nagy gálák mint évekkel ezelőtt, és sajnos a tv társaságok is kiszálltak egyelőre a bokszmérkőzések közvetítéséből, és így nagyon nehéz egyről a kettőre jutni.
Eddigi tapasztalataid szerint, miben más az amerikai és a hazai felkészülés?
Az amerikai és a hazai felkészülés között rengeteg a különbség. Itthon „spártai” felkészülések vannak, rengeteg gyakorlással, erő-álló kepésségek és ügyességi feladatokkal. Minden edzésen 90-100%-ot kell hozni magunkból. Az USA-ban teljesen más a szemlélet, ha valaki nem akar eredményes sportoló lenni, nem cseszegetik, azt tudják, hogy hogyan segítsenek hozzá az eredményességhez, de ha ezt a sportoló nem fogja fel magától, miért is jó neki többet és jól edzeni, akkor az edzők nem cseszegetik, sodrodnak az árral és majd lesz valami. Európában nehezebb érvényesülni, mint kint, az európai ökölvívás sokkal erősebb, és minden évben többet kell edzeni készülni, egy-egy versenyre. Ez az én véleményem.
A jövőben mit szeretnél még elérni az amatőr ökölvívásban, és mit a profik táborában?
- Először is a VB-n szeretném magam bebiztosítani egy olimpiai kvótával, közel a dobogóhoz, egy jó felkészülés után, jó sorsolással a legfőbb célom egy szépen csillogó olimpiai érem. A profik táborában szeretnék egy pár szépen díszített övet szerezni, és a pályafutásomat szép győzelmekkel megkoronázni.
Kiket tartasz példaképnek a hazai és a külföldi ökölvívók közül?
- A magyarok közül Kovács Istvánt, és Erdei Zsoltot, mind a két sportolót ismerem személyesen, és úgy a bunyóban, mint a magánéletben nagyszerű emberek és példamutató családfők. A nemzetközi porondon, a régen nagy bunyókat bemutató lengyel Darius Michalchewskit kedveltem nagyon, de számos olyan bokszoló van aki sokat tett a sportág népszerűsítéséért. Ők olyan sportolók akik minden nap keményen megdolgoztak az eredményes pályafutásért.
forrás: Szent Korona Rádio - szentkoronaradio.com