Miben, és miért halt meg?
Több ellentmondó hír jelent meg a sajtóban is a korábbi nehézsúlyú WBO világelső Tommy "The Duke" Morrison haláláról, akit 44 éves korában, vasárnap ragadott el a „kaszás”.
„A mindössze negyvennégy éves korábbi bokszvilágbajnok AIDS-es volt, és több autoimmun-, illetve idegrendszeri betegség is kínozta. Közel egy éve fel sem tudott kelni az ágyból, mert deréktől lefelé megbénult. A halála közvetlen oka akut légzési és metabolikus acidózis és többszörös szervi elégtelenség volt.
1996-ban egyik mérkőzése előtt pozitív lett a HIV-tesztje, ami nemcsak megtörte a pályafutását, de az életét is drasztikusan megváltoztatta. Az soha nem derült ki, hogy miként lett AIDS-es, de a feleségének nem volt semmi baja. A betegségébe némileg bele is őrült, és később azt állította, hogy teljesen egészséges, csupán az ellenségei hamisították meg a teszteredményét. Sőt odáig ment, hogy megkérdőjelezte a HIV létezését, ami szerinte az orvosok kitalációja.
De sajnos tényleg beteg volt, és az állapota folyamatosan romlott. A sors pedig mindent megtett azért, hogy még rosszabb legyen neki. Két évvel ezelőtt egy műtét során az orvosa egy hatalmas gézdarabot hagyott a mellkasában, és csak egy hét múlva vették észre a hibát. Ettől annyira legyengült, hogy a HIV miatt a betegségek melegágya lett a teste. Újabb és újabb kórok támadták meg, míg végül feladta a küzdelmet a bajnok.”
Morrison HIV fertőzése, és AIDS betegsége sokszor volt már beszédtéma.
Látszólag ott kezdődik az ellentmondás, hogy az 1996-os pozitív HIV tesztjét soha nem követte több hasonló, sőt, a 2007-es visszatérésekor három negatív tesztet produkált. Igenám, de a bokszolót ennek ellenére nem engedték ringbe lépni, mivel az illetékes szervek manipuláltnak, nem hitelesnek tartották ezeket a teszteket, és Morrison nem kívánt még több vizsgálaton részt venni.
Hogy lehet-e valakinek negatív a tesztje, ha HIV pozitív? A válasz meglepő: igen! Ha az antiretrovirális gyógyszeres kezelések hatására a fertőzött személynek annyira alacsony lesz a vírusszáma, hogy a hagyományos tesztek, azok „érzékenysége” miatt, már nem alkalmasak a vírus kimutatására. (Az egyik ilyen ismert példát Magic Johnson, az egykori NBA fenomén „szállította”.)
A másik komoly ellentmondás, hogy sem Morrison felesége, sem a gyermekei nem lettek HIV fertőzöttek. Ám bármily meglepő, itt sincs ellentmondás, ugyanis a fent említett kimutathatatlan vírusmennyiség esetén – a gyermekvállalást célszó szexuális érintkezésekre szorítkozva - elenyészően csekély a fertőzés veszélye, mivel a hímivarsejt eleve nem is hordozhatja a HIV vírust.
Érdekesség, hogy míg az ökölvívó felesége végig kitartott a „Miller Fisher szindróma” és a „Guillain-Barré szindróma” mellett, ami véleménye szerint voltaképp a bokszoló korai halálát okozta, addig Morrison édesanyja, Diana már egy hónapja azt nyilatkozta az ESPN-nek, hogy fia végső stádiumú AIDS beteg, és csak napjai vannak hátra.
Ám bármi volt a 44 éves ex-bunyós halálának valódi oka, egy csodálatos képességű versenyző hagyott itt minket, akinek a pályafutása idejekorán, már 1996-ban befejeződött…